Какво предстои на България по пътя към ОИСР
Новата власт си поставя цел „в разумен срок“ от около три години България да влезе в „Клуба на богатите“
България следва да приключи процеса по присъединяване към Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) и да стане пълноправен член „в разумен срок“. Практиката досега показва, че за сходните на България страни членки на Европейския съюз обикновено този процес отнема около три години.
Такава е целта, която България си поставя“, посочва новият външен министър и бивш еврокомисар Мария Габриел в отговор на парламентарен въпрос.
Припомняме, че в края на миналата година – два месеца преди крайния срок – работната група начело с Атанас Пеканов в служебния кабинет изготви и изпрати първоначален вариант на меморандум с ОИСР.
Сега Габриел посочва, че на базата на него многобройните ресорни комитети на ОИСР са изпратили въпросници към България и „въпреки ограничения кадрови ресурс на много места в администрацията“, българските институции са предоставили исканата детайлна информация.
Следващ етап в процеса на технически прегледи са мисиите на място, които експерти от ОИСР провеждат с цел събиране на допълнителна информация. Към края на юни са проведени вече четири подобни мисии в сферите на статистиката, екологичната политика, конкуренцията и държавните предприятия. Планирани са още две мисии през септември с фокус върху търговията и регионалното развитие.
В резултат на срещите комитетите отправят препоръки за усъвършенстване на политиките, където е необходимо, главно чрез промени в законите. Към момента вече са идентифицирани такива. По правило България може да изрази резерви по определени предложения, но това ще затрудни процесът по присъединяване, отбелязва външният министър.
Тя апелира и за по-бързо разглеждане на законопроекти, свързани с прилагането на правни актове на ОИСР. Такъв например вече е вкаран в парламента от финансовия министър Асен Василев и касае процедурата по възлагане на обществени поръчки.
Мария Габриел отбелязва още, че на годишната среща на ОИСР в началото на юни с фокус върху програмата на ОИСР за Украйна, е заявена готовността на България за финансов принос. В какъв размер би бил той, остава неясно.
За да бъде приета България в ОИСР, е нужно всички 25 комитета на организацията да дадат положително становище относно съответствието на българското законодателство, политики и практики.
Темата е сред приоритетите както на последните правителства, така и на бизнеса.
България заяви официално желанието си за членство в ОИСР през 2007 г., като последователно потвърждава своето намерение през годините.