Смутът на газовите пазари вдига цената на газа за България
Засега дългосрочният договор с Азербайджан успява да компенсира донякъде скока на борсите в Европа
Макар и леко, цената на природния газ за българските потребители ще се повиши през декември. Общественият доставчик предлага тя да бъде 76 лв. за MWh, или с 2 лв. повече спрямо първоначалното предложение, подадено преди около две седмици. Това стана ясно на открито заседание на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР).
От 11 ноември в Европа и региона настъпиха някои събития, които повлияха на индекса TTF а и на регионалния пазар в България“, аргументира предложението си изпълнителният директор на държавната компания Веселин Синабов.
От 11 ноември насам дневният индекс се повиши с около 20%, а средномесечните стойности, по който ценообразува „Булгаргаз“ – с 10%.
Причини за повишението на индексите са по-ниските среднодневни температури в региона спрямо предни години, спирането на доставките за OMV и включването на „Газпромбанк“ в санкционния списък на САЩ. Именно тези събития доведоха до покачване на цената за референтния TTF, както и на покачването на цените и на газов хъб „Балкан“ и на борсите в региона.
Това от своя страна води до тенденцията, че когато цените на газов хъб „Балкан“ се повишат, клиентите, които досега са купували от там на практика се връщат към регулиран пазар - основния доставчик „Булгаргаз“. Заради високите борсови цени през декември „Булгаргаз“ е получил увеличени заявки за газ от газорапределителните дружества, което пък от своя страна намалява влиянието на азербайджанския газ и ниската цена, която плащаме за него.
Тези исканията за увеличения ще доведат до незначително повишение на първоначалната цена от 74 лв.“, коментира Синабов.
Председателят на КЕВР Иван Иванов обясни, че индексът TTF днес е на стойност 47 евро MWh, а на 10 ноември е бил 41 евро и "наистина за пореден път можем да кажем, че благодарения на дългосрочната доставка на азерски газ се запазва предимство със цените за българските бизнеси и потребители". Те са с 10 лв. по-ниски от тези на Нидерландската борса.
Той допълни, че газохранилището "Чирен" е пълено на 91.5%, което е стабилизиращ фактор.
Обемът на съхранение в Чирен обаче все пак не достатъчен да оказва значение и не е фактор при определяне на цените към настоящия момент.