Собственикът на „Северен поток 2“ се запътва към фалит
Остава неясно как „Газпром“ планира да продължи с поддръжката на газопровода, чиято експлоатация в замразена

© ECONOMIC.BG / БТА
Базираната в Швейцария компания, която построи газопровода „Северен поток 2“, обмисля да подаде документи за влизане в процедура по несъстоятелност. Това съобщава Reuters, позовавайки се на двама източници, запознати със ситуацията. Nord Stream 2 AG мисли да направи това още тази седмица, преди американските санкции да влязат ефективно в сила.
Съединените щати санкционираха фирмата, чийто краен собственик е "Газпром", след като Русия призна двата сепаратистки региона в Източна Украйна – Донецк и Луганск.
Nord Stream 2 AG миналата година завърши проекта на стойност 11 млрд. долара, който е предназначен да удвои капацитета за изпомпване на газ от Русия до Германия.
Двамата източници, които са пожелали анонимност, тъй като разговорите за потенциална несъстоятелност са поверителни, казаха, че компанията работи с финансов съветник за изчистване на някои от задълженията си и може официално да започне производство по несъстоятелност в швейцарски съд още тази седмица.
Строителят на газопровода не отговори на искания за коментар от Reuters. От „Газпром“ също отказват коментар.
Тръбопроводът с дължина 1230 км не беше започнал търговски операции, тъй като чакаше сертифициране в Германия. Канцлерът на най-голямата икономика в Европа Олаф Шолц обаче спря този процес миналата седмица в резултат на войната в Украйна, започната от Русия.
Службата за контрол на чуждестранните активи на Министерството на финансите на САЩ издаде изпълнителна заповед на 23 февруари, с която забранява на американските компании от 2 март да си сътрудничат с Nord Stream 2 AG или всяко дружество, в което Nord Stream 2 AG притежава пряко или косвено 50 или повече процента.
"Газпром" плати половината от разходите за изграждане на "Северен поток 2", а останалата част е финансирана от британската петролна и газова компания Shell, австрийската OMV, френската Engie и германските Uniper и Wintershall DEA.
Nord Stream 2 AG в момента прекратява договорите на работниците, според източниците на Reuters. Това бе потвърдено и от министъра на икономиката на Швейцария Ги Пармелин, която каза в интервю за швейцарската радиослужба RTS, че целият персонал – над 140 служители, са били уволнени.
Към момента остава неясно дали всички предприятия, свързани със Nord Stream 2 AG, ще бъдат закрити, както и как „Газпром“ планира да продължи с поддръжката на газопровода.