Социалният бюджет мина скоростно на второ четене в комисия
Без обезщетения за майчинство при работа на допълнителен договор, а максималният осигурителен доход става 4130 лв.

© ECONOMIC.BG / БТА
Парламентарната Комисия по бюджет и финанси прие проектобюджета на държавното обществено осигуряване (ДОО) на второ четене.
Проектът бе подкрепен от 15 депутати, 3-ма гласуваха „против“, а 4-ма бяха с глас „въздържал се“.
Основни параметри
- Минималната работна заплата се увеличава от 933 лв. на 1077 лв. месечно, считано от 1 януари 2025 г.
- Минималният осигурителен доход също става 1077 лв., считано от 1 април 2025 г.
- Максималният осигурителен доход за всички лица се увеличава от 3750 лв. на 4130 лв., също считано от 1 април 2025 г.
- Запазват се размерите на осигурителните вноски за всички фондове, както и съотношенията между осигурителите и осигурените лица.
- Максималният размер на получаваните една или повече пенсии се запазва на 3400 лв.
- Запазва се минималният дневен размер на паричното обезщетение за безработица от 18 лв., както и максималният дневен – 107.14 лв.
- Запазва се периодът на изплащане на паричното обезщетение за бременност и раждане – 410 дни и размерът на паричното обезщетени за отглеждане на дете до двегодишна възраст – 780 лв. Важен момент тук е, че се прекъсва практиката, при която майките използват отпуската си, получават обезщетение в пълен размер и в същото време работят на друг трудов договор.
- Запазва се периодът от два месеца на изплащане на паричното обезщетение за отглеждане на дете до 8-годишна възраст от бащата (осиновителя), както и размерът на обезщетението – 780 лв.
- Запазват се и останалите параметри при изплащане на обезщетения за временна неработоспособност, безработица, еднократна помощ при смърт.
Отхвърлените предложения
Разглеждането на бюджета мина скоростно без разисквания и дискусия.
Предложението на ПП-ДБ максималният осигурителен доход да остане на ниво от 3750 лв. не бе прието. „Нито една от важните реформи на разходната част не се случва, крайно необосновано е увеличението“, каза Мартин Димитров от ПП-ДБ.
Товарите магарето все повече. Докато няма реформи, предлагаме МОД да не се увеличава“, добави Димитров.
Не бе прието и предложението на партията обезщетението за майчинство през първата година да бъде 100% от средната брутна заплата, а не 50% (ако се върне майката на работа преди края на първата година), както е сегашното законодателство. Според бившия финансов министър Асен Василев това щяло да допринесе със 100 млн. лв. допълнителен осигурителен приход поради по-ранното връщане на майките на работа.
Предложението само първия ден болничен да се заплаща от работодателите също бе отхвърлено, въпреки че Василев го представи като „облекчение за бизнеса“. Припомняме, че миналата година платеният болничен от работодателя вече беше намален от 3 на 2 дни.
От социалното министерство обаче контрираха, че не подкрепят предложението и че заложеното увеличение до 4130 лв. е „значително по-ниско от ръста на минималната работна заплата“.
Най-голямата дискусия се оказа за гъбарите, или по-конкретно – за близо 30 000 регистрирани лица, заети със събирането на диворастящи гъби и горски плодове.
Предложението на „Демокрация, права и свободи“ (ДПС) бе работещите в тази сфера да не внасят осигуровки под претекст, че не е гаранция, че ще събират гъби.
Преди да упражняват дейността лицата трябва да платят осигурителна вноска, но като завали дъжд и не отидат за гъби, за какво я плащат вноската?", попита Хасан Адемов от ДПС.
Той посочи, че това е форма на предварително облагане преди изобщо да е реализиран доход.
Асен Василев обаче отвърна, че "ако тези лица не си купят разрешителното (бел, ред. – за упражняване на дейност като гъбар е необходимо разрешително от земеделското министерство), няма да плащат тези вноски".
Социалният министър Лазар Лазаров изтъкна, че ако вноските се премахнат, това няма да накърни социалните права на тези лица.
Те ще продължават да се осигуряват, но на други основания, става дума да не дължат осигурителни вноски за този вид дейност, това е предложението“, поясни Лазаров.
То обаче бе отхвърлено със 17 гласа "въздържали се", двама против и двама в подкрепа на текстовете.