Стара пречиствателна станция в с. Смилян се превръща в място за занаяти
Раденко Велинов се завръща в България с идеята да създаде място за занаяти и изкуства, в което децата да се учат да работят с ръцете си
Повечето хора заминават в чужбина в търсене на възможности за по-добър начин на живот. Но не и Раденко Велинов. Той заминава за Шотландия с идеята да „открадне“ възможно най-много от местните майстори, които се занимават с дървообработка, след което да се завърне в България. И тук да създаде своя дърводелска работилница.
Всичко върви по план до 2019 г., когато той се завръща в своето родно село Смилян, Смолянско. Но вместо малка работилница в двора, успява да създаде малък свят на занаятите.
Горе-долу по времето, когато се върнах в България, излезе за продан старата пречиствателна станция, която се намира в непосредствена близост до къщата. Преориентирах се към нея, защото има повече пространство и ни дава възможност да привлека във времето и още хора, които се занимават със занаяти и изкуство“, разказва Велинов пред Economic.bg.
Предай нататък
Идеята за създаването на работилница за занаяти се ражда в главата на Раденко след като преди години води сина си на разходка до подобно място в Единбург, където в една сграда са представяни около осем различни занаята.
Искаше ми се и децата тук, в България да имат тази възможност, защото училищните кабинети по трудово в училищата са унищожени“, казва Раденко.
Още по-голям стимул за създаването на работилницата, му дава кампания в списание Craft под името „Помогни ни да вдъхновим поколение“.
Ако успееш да вдъхновиш няколко човека, си е доста сериозна цел. И това така ми влезна в мислите“…..че през 2019 г. купува старата пречиствателна станция срещу 40 000 лв. и започва работа по нейното преобразяване и превръщането ѝ в Пречиствателна - център по изкуствата, в който ще има рисуване, текстил, металообработване, грънчарство.
Идеята е в сградата да има работилници и ателиета, свързани с различни занаяти - дървообработване, вълна, шивашко ателие, ковашка работилница.
Сградата беше в много тежко състояние. Започнах ремонта от покрива. Всичко се случва много бавно, но ентусиазъм и желание има в изобилие“, казва Раденко.
Сградата при нейното закупуване през 2019 г.
Все още има много довършителни работи по сградата, но към каузата на Раденко се присъединяват още двама души – Марияна и Симон. Марияна се занимава с шиене на мериносова вълна, а Симон е шейцарец, инженер по образование, но се е преориентирал към дървообработката.
Искам да сформираме по-голям екип. Да се оползотворим всяка зала в сградата“
Всъщност, идеята е всяка стая от Пречиствателната да е отделна работилница, в която занаятчиите да сътворяват своето изкуство и по два, три дни в седмицата да отварят врати за посетители. Да може всеки, който иска да се докосне до определения занаят, да го направи през курсове, обучения или уроци.
Миналия месец приключихме първия етап от ремонта, който включва изолация, смяна на прозорци. И засега наблягаме на еднодневни събития. Каним наши приятели и гости, които представят техния занаят или изкуство. Сега прохождаме“, казва Раденко Велинов.
И така, с малки, но уверени крачки екипът на Раденко се стреми трайно да възроди занаятчийския дух в малки и големи, както и желанието им да създават изкуство с ръцете си.