СТО предупреждава за опасността от икономическа студена война
Деглобализацията, разделянето на лагери и протекционизмът заплашва мира в света, предупреждава директорът на организацията

© ECONOMIC.BG / БТА
Нгози Оконджо-Ивеала, генерален директор на Световната търговска организация (СТО)
Държавите трябва да помислят два пъти, преди да разделят икономиките и веригите за доставки на политически блокове. Това каза генералният директор на Световната търговска организация (СТО) Нгози Оконджо-Иуела в интервю за POLITICO.
„Трябва да помислим внимателно преди да говорим много небрежно за разделяне и деглобализация“, каза Оконджо-Иуела, като твърди, че взаимозависимостта — а не самодостатъчността — поддържа мира.
Тази многостранна търговска система е изграждана в продължение на 75 години. Помогна да се извадят над милиард души от бедността. Достави мир, което беше предвидено да се постигне чрез взаимозависимост“, добави шефът на СТО.
Коментарите ѝ могат да се разглеждат като категоричен отговор на министъра на финансите на САЩ Джанет Йелън, която промотира концепцията за „приятелство“ при веригите за стойност и за развитие на икономически отношения с политически съюзни държави, тъй като съперничеството между САЩ и Китай продължава да расте.
Има и нарастващи призиви за преосмисляне на веригите на доставки в резултат на прекъсването на световната търговия заради пандемията от COVID-19 и войната на Русия в Украйна.
Но Оконджо-Иуела, гражданин на Нигерия и САЩ, предупреди, че разделянето на веригите на доставки по политически причини би било вредно за световната икономика.
Неотдавнашно проучване показва, че разделянето на света на два отделни икономически блока може да доведе до 5% спад на реалния глобален брутен вътрешен продукт (БВП) в дългосрочен план. „Това е доста зашеметяваща цифра“, смята тя.
Така че просто казвам на света, разговорите са евтини, но когато видите действителните разходи за тези действия, мисля, че това кара човек да спре и да каже, нека инвестираме в тази многостранна търговска система. Това е моментът да инвестирате, а не да се оттегляте от нея“, каза Оконджо-Иуела.
Продоволствена сигурност
Войната на Русия в Украйна изостри и без това ограничените световни доставки на храна и породи опасения от нарастваща хранителна криза.
Оконджо-Иуела вярва, че СТО може да направи реална промяна, като подкрепи декларация срещу ограниченията на износа на стоки, използвани за хуманитарни цели от Световната програма за храни на ООН (WFP).
WFP ни каза, че това ще бъде изключително полезно за тях“, добави тя. „Така че това би било много добро нещо.“
Държавите също обмислят много по-широка декларация, „потвърждаваща усилията си да намалят ограниченията и забраните за износ“, което може да има значителен ефект по отношение на поддържането на хранителните доставки, каза тя.
Това е жизненоважно, защото вече има около 25 държави, които имат ограничения за износ храни и е важно да се опитаме да намалим този брой или поне да го предпазим от увеличаване“, каза Оконджо-Иуела.