Стоянова увеличи капитала на „Български пощи“ с 50 млн. лв.
В ход са преговори с Българската банка за развитие за получаване на облигационен заем, съобщават от Министерство на транспорта
Капиталът на „Български пощи“ ЕАД се увеличава с 50 млн. лв., като така предприятието ще може да получава от държавния бюджет средства за възложените универсална пощенска услуга и за изплащането на пенсии чрез пощенски станции. За целта е подписан протокол от служебния министър на транспорта Красимира Стоянова, съобщават от ресорното ведомство.
С увеличаването на капитала „Български пощи“ ЕАД престава да бъде предприятие в затруднено положение и ще има възможността да получава от държавния бюджет действително доказаните разходи за изпълнението на възложените универсална пощенска услуга и услугата по изплащането на пенсии чрез пощенски станции“, се посочва в прессъобщението.
Получаването на реалния размер на компенсациите за извършваните услуги и осигуряването на капитал за реализиране на планираните инвестиции от „Български пощи“ ЕАД, ще доведе до чувствително повишаване качеството на предоставяните от дружеството услуги, както и до подобряване на условията на труд на служителите, допълват от министерството.
Припомняме, че през юли тази година Европейската комисия одобри 50 млн. лв. помощ за „Български пощи“, които бяха анонсирани още миналата година в замяна на план за преструктуриране.
Ефективното увеличаване на капитала на „Български пощи“ ЕАД е гаранция за разширяване на възможностите за финансиране чрез кредити, които съответстват на обичайните пазарни принципи.
Вече са в ход преговори с Българската банка за развитие за получаване на облигационен заем и осигуряването на дългосрочно финансиране на компанията“, съобщават от министерството.
За да бъде гарантирано изпълнението на универсалната пощенска услуга за периода на Плана за преструктуриране, в Народното събрание е внесен Закон за изменение на Закона за пощенските услуги. Той предвижда срокът на възлагане на задължението за изпълнение на универсалната пощенска услуга да е до 2030 г. Целта е да се гарантира правото на всеки гражданин, независимо от неговия социален статус, покупателна способност и географско местоположение, на достъп до минимален пакет от услуги с определено качество и на достъпна цена.
Законопроектът предвижда дружеството да има право да получава пълен размер на компенсацията.“