Столична община губи 18 хил. лв. месечно от депутатските паркоместа
Общинският съветник Борис Бонев предлага пл. „Св. Александър Невски“ да стане пешеходна зона, за да ограничи депутатите
Столична община губи по 18 хил. лв. месечно от депутатските паркоместа, разположени между храм-паметника "Св. Александър Невски" и сградата на парламента. В момента народните представители не плащат за паркиране в центъра на столицата. Това коментира за Economic.bg Зафир Зарков, зам.-председател на транспортната комисия към Столичен общински съвет (СОС).
Имаше един период, в който Столичната община искаше да редуцира броя на местата от 89 до 50, за да се освободи площада пред храм-паметника "Св. Александър Невски". Около 18 хил. лв. без ДДС месечно е загубата на общината. През юни СОС прекрати действащия от 2007 г. договор с Народното събрание за депутатския паркинг“, каза Зарков.
Той обясни, че депутатите все пак са успели да си запазят паркоместата, като ги обособиха като зони за сигурност. Макар и без договор с общината, народните представители паркират по силата на параграф от допълнителните разпоредби на правилника за дейността на Народното събрание. Според него "около сградите на Народното събрание се обозначава зона за сигурност съгласно Закона за събранията, митингите и манифестациите и зона за охрана след съгласуване с МВР под разпореждането на председателя на Народното събрание".
Независимият общински съветник Борис Бонев внесе вчера доклад, който предвижда обособяването на пешеходна зона около храм-паметника „Св. Александър Невски“.
"С договора от 2007 г. депутатите имаха възможност на паркират за 100 лв. на месец. През лятото СОС взе решение да премахне привилегиите на народните представители да паркират на площад "Св. Александър Невски", а паркоместата на площад „Жельо Желев“ при Народната банка да се заплащат на цена 650 лв. Депутатите не пожелаха да дават тази сума, каквато е цената за служебен абонамент за синя зона. В момента се паркира най-безнаказано в центъра на София“, каза Бонев.
Общинският съветник се надява, че след като стане пешеходна зона, депутатите ще се откажат от привилегията си.
Ще бъде прекратен двойният стандарт, който съществува с безплатния паркинг за над 100 места."
Докладът на общинския съветник предвижда околните малки улички също да станат пешеходни – части от „Оборище“, „Шипка“, „Дунав“ и „11-ти август“. Всички те водят до катедралния храм-паметник и нямат транзитна функция за колите.
Председателят на Народното събрание Никола Минчев заяви, че ако площад „Св. Александър Невски“ стане пешеходна зона, депутатите ще се откажат от паркоместата.
“Ще поканя на среща Минчев, за да обсъдим детайлите около доклада. Народното събрание е добре обслужено с градски транспорт, а народните представители имат още един паркинг зад сградата на Партийния дом. Смятам, че това е добър компромис за всички страни, но най-вече е в обществен интерес“, категоричен е Бонев.
Според градските активисти площадът трябваше да бъде напълно пешеходен още през 2014 г., когато бе обявен проектът за ремонт на пространството. “Минаха много години, а ремонтът така и не се случи. Няма причина да се отлага повече тази мярка, която няма да затрудни автомобилите в София, но ще даде на столичани ново градско пространство. Именно затова очаквам не само подкрепа от общинските съветници от всички политически групи, но и от партиите в Народното събрание”, сподели общинският съветник.