Според Василев България е готова да приеме еврото през 2024 г.
Планът за смяната на валутата предвижда фирмите да поддържат 2 каси в двете валути в рамките на месец
© ECONOMIC.BG / Красимир Свраков
България е технически готова за приемане на еврото в началото на 2024 г. Това заяви финансовият министър Асен Василев пред депутатите в Народното събрание по време на парламентарния контрол. От трибуната той потвърди, че финансовото министерство е изготвило плана за въвеждане на еврото в България, а специалисти са се запознали вече с него.
Сега е моментът целият български народ да го обсъди и да го приведем в действие. Датата 1 януари 2024 г. не е застрашена“, коментира Василев.
Припомняме, че в края на октомври бившият зам.-министър на финансите Ивайло Христов обяви, че ведомството работи по въпросния план, но ако не го приключи до края на 2021 г., технически почти се губи възможността България да спази заложения си срок. Василев обаче потвърди, че документът е готов и той ще бъде одобрен от правителството, но след широк обществен дебат.
Темата за влизането на България в еврозоната бе фокус на интервюто на премиера Кирил Петков пред Bloomberg, в което той убедено твърди, че страната ни ще стане част от еврозоната от 1 януари 2024 г. Това бе и поводът за зададената тема в Народното събрание от икономиста от „Демократична България“ Георги Ганев.
Успоредно с изказването на Петков пък излезе и годишният доклад кредитния застраховател Euler Hermes, в който се прогнозира, че България ще се забави с влизането си с още „две до три години“.
Самият Ганев също изрази скептицизъм относно това скоростно влизане на България във валутния съюз, като според него има две теми, които може да попречат на това действие – ускорената инфлация в страната и „уникалното за България наблягане при влизането ни в ERM-2 върху правораздавателната система и борбата с корупцията“.
Припомняме, че според регламента на Европейската комисия за присъединяване към еврозоната страната кандидат трябва да отчита инфлация, чиято стойност „не може да надвишава с повече от 1.5 пр. пункта размера на инфлацията на 3-те държави членки с най-добри показатели“.
Само за сравнение, през последните месеци България е сред страните от Европейския съюз с най-рязкото поскъпване на кошницата от стоки и услуги. За ноември например НСИ отчита 6.3% при хармонизирано измерване на инфлацията, което е по-разпространено в Европейския съюз. Трите страни с най-ниска инфлация са Малта, Португалия и Франция, чиято средна инфлация за месеца е 2.8%.
По отношение на обществения дебат Василев посочи, че иска и фирмите, и гражданите
да бъдат убедени дали за тях е добре да се приеме еврото. Ние смятаме, че това е най-добрият план за България, но всеки български гражданин трябва да направи свой избор“.
В плана за въвеждане на еврото са заложени всички детайли, които са от съществено значение за приемането на еврото в България. По думите на Василев в него е описано какво се случва с ипотеките при смяната на валутата, с депозитите, с разплащателната инфраструктура.
Теми като колко време фирмите трябва да поддържат две каси в две различни валути. Това ще бъде точно 1 месец, защото това означава и двоен ресурс за бизнеса“, коментира Василев.
Припомняме, че на 30 юни правителството прие проект на план за действие по приемане на еврото. Той обаче не беше пълен и в него липсваха детайли като продължителност на дейността по някои дейности.