Световната банка влоши прогнозите за българската икономика
Финансовата институция очаква България да влезе в процедура по свръхдефицит и да се отдалечи от еврозоната, ако не разреши политическата криза

© ECONOMIC.BG / Deposit Photos
Световната банка влоши прогнозите си за българската икономика – както за тази, така и за следващата година. Това става ясно от новия пролетен икономически доклад на институцията, оглавявана до септември 2019 г. от българката Кристалина Георгиева.
Институцията вече очаква 1.5% икономически растеж тази година, или с 0.2 процентни пункта по-малко спрямо предишната прогноза. За 2024 г. прогнозира 2.8%, което е понижение с 0.5 пункта. Очакванията на Световната банка са по-песимистични от тези на финансовото министерство, оглавявано от Росица Велкова, според което икономическата експанзия тази година ще бъде 1.8%.
Институцията прогнозира икономическият ръст да се забави в синхрон с тенденциите в Европейския съюз. Световната банка отчита, че се очаква инфлацията в страната да се забави, но фискалната позиция – да се влоши. В доклада се посочва, че бюджетният дефицит през 2023 г. ще бъде 3.6% от прогнозния БВП, което означава България да влезе в процедура по свръхдефицит и да се отдалечи от еврозоната.
Според финансовото министерство трябва да се вземат мерки за допълнителни приходи и свиване на разходи, за да не излезе бюджетът на свръхдефицит.
Прогнозата на Световната банка е следващата година вече дефицитът да се свие до 2.5%, а през 2025 г. – до 1.4%.
Растежът може да бъде допълнително потиснат, ако България не успее да изпълни реформите, вградени в етапите от Плана за възстановяване, което ще доведе до замразяване или намаляване на предстоящите траншове, лишавайки страната от значителни ресурси.
Банката подчертава, че политическата нестабилност вече се отразява на перспективите за усвояване на еврофондовете и плановете за присъединяване към еврозоната.
Ако тази ситуация се задържи, страната може да загуби еврофинансиране и може да се забави с влизането в еврозоната след 2025 г.“, прогнозира Световната банка.
Очаква се намаляването на бедността да се забави, като България е изправена пред по-бавен растеж и продължителна висока инфлация. В прогнозата на Световната банка е записано, че дори и през 2025 г. инфлацията в България ще бъде двойна на афишираните като "здравословна" около 2%.
Институцията обръща внимание, че трябва да бъдат взети спешни мерки и за големия дял на младите хора, които нито работят, нито учат. Политики, насочени към повишаване на икономическата свобода и подобряване на бизнес средата, също може да подобрят участието на работната сила.
Перспективите за растеж са подкопавани и от застаряващото и намаляващо население, както и от некачественото, според редица международни изследвания, образование в България.
Ако България успее да преодолее предизвикателствата с амбициозен реформаторски дневен ред, това би могло да ускори нейния икономически ръст до средно над 4% годишно до 2050 г. При сценарий без реформи, растежът обаче може да се забави до 1.2% средно до средата на века.