Светът презира силния долар, но не може без него
Когато през 2022 г. валутата достигна рекордни върхове, много държави изпаднаха в затруднение и се оказаха въвлечени в икономическа и политическа криза

Снимка: Deposit Photos
Щатският долар е доминиращата международна валута и играе ключова роля в глобалната търговия. Въпреки че това може да изглежда като добра новина за американците, голяма част от света не гледа с добри очи на възхода на зелените пари, предава CNBC.
Когато щатският долар достигна рекордни върхове през септември 2022 г., много държави с ниски доходи – които разчитат на валутата, за да функционират – изпаднаха в затруднение и в някои случаи се оказаха въвлечени в икономическа и политическа криза.
И така, ето го парадоксът. Останалият свят презира доминацията на долара, но все пак се обръща към зелените пари, защото наистина няма алтернатива“, обяснява Есуар Прасад, икономист в Brookings Institution и професор в университета Корнел.
Въпреки постоянните прогнози за спад, близо 60% от валутните резерви на световните централни банки – парите, които се държат за покриване на неочаквани финансови спешни случаи – са инвестирани в активи, деноминирани в долари.
Делът на щатския долар като платежна валута в световен мащаб е повече от 40%, докато той съставлява над 60% от международния дълг и 50% от заемите в световен мащаб. Освен че са основна валута за международни финансови транзакции, стоки като петрол и злато, също се купуват и продават в щатски долари.
Доминацията на долара при трансакциите се простира и до щатската банкова система, която, от своя страна, се влияе от фискалната и монетарна политика на САЩ.
Това в крайна сметка ще затвърди още повече господството на долара. Това със сигурност е сериозен проблем за страните с ниски доходи, които имат високи нива на външен дълг, особено дълг, деноминиран в долари“, заключи Прасад.