Свиневъдите в България масово се отказват да гледат животни
Поголовието от свине-майки към 2022 г. ще се понижи до 54.6 хил. бройки, прогнозират от Центъра за икономически анализи на селското стопанство (САРА)

© ECONOMIC.BG / Красимир Свраков
Свиневъдният бранш в България е изправен пред сериозна криза. Фермерите масово се отказват да гледат животни. От Центъра за икономически анализи на селското стопанство (САРА) прогнозираха за Economic.bg, че поголовието от свине майки към 2022 г. у нас ще се понижи до 54.6 хил. бройки.
Очакванията са през следващите две години този брой да намалява. Причината е пазарното несъответствие между ръста на изкупните цени и фуражите.
След значителния спад при продукцията от свинско месо през 2020 г., причинен от последиците от Африканска чума по свинете (АЧС), през настоящата година се очаква частично възстановяване на производството. То ще достигне до около 77 хил. тона, което остава с 3.3% под равнището от 2019 г.
Намалява броят на свинете майки и на малките прасенца. Причината стопаните да се отказват да гледат животни, е, че не издържат на натиска на скъпите фуражи и електроенергия. За да се намалят разходите и да се оптимизира производството, животновъдите редуцират броя на отглежданите свине“, каза директорът на Института по аграрна икономика доц. д-р Божидар Иванов.
Предвижда се до 2025 г. производството на свинско месо да се движи между 82-85 хил. тона. Месопроизводителите са в изключително трудна пазарна ситуация, повлияна едновременно от рестрикциите, свързани с ограничаването на АЧС, засилените изисквания по отношение на производството в кланиците заради COVID-19, повишените разходи за фуражи и свръхпредлагането на европейския пазар“, обясни гл. ас. Даниела Димитрова от САРА.
Според нея свръхпредлагането към момента задържа растежа на цените, което представлява предизвикателство пред тяхната ефективност и икономическа устойчивост. Тази ситуация няма да продължи дълго и прогнозите са за повишаване на цените в средносрочна перспектива, като средно за 2021-2025 г. те ще се движат около 3.72 лв./кг кланично тегло. Очаква се цената на дребно средно за периода да е около 8.90 лв./кг.