Свободната търговия води до богати държави с бедни хора
Разрастването й в глобален мащаб създава безработица и увеличава неравенствата

© ECONOMIC.BG / Стоян Йотов
Договорите за свободна търговия пораждат безработица и увеличават социалните неравенства.
Това заяви председателят на „Солидарна България” Ваня Григорова по време на представянето на доклад на тема „Договорите за свободна търговия: Инструментът на силните в глобалната икономика. История, ефекти и алтернативи”, предаде репортер на Economic.bg.
„Директният ефект от тези договори е засилване на социалния и трудов дъмпинг”, обясни тя.
Григорова изтъкна, че производителността на труда в различните сектори се увеличава много по-бързо, отколкото заплатите в тях. Това допринася за задълбочаване на неравенствата. „Собствениците на фирми забогатяват за сметка на работниците си”, обясни тя.
Според нея ефектите върху безработицата от подобни споразумения не се изследват от актуалните модели, тъй като те разчитат на пълна заетост.
На въпрос на Economic.bg, свързан с чуждестранните инвестиции у нас и ефекта от тях, Григорова изтъкна, че управляващите се опитват през Социалното министерство да отменят т.нар. „пазарен тест”. Той задължава фирмите, които влизат на местния пазар, да проверят има ли служители с достатъчна квалификация, които биха могли да заемат работните места.
Според Григорова ако пазарният тест бъде премахнат, ще бъде по-лесно да си внесем чужди специалисти, защото те ще са по-изгодни. Същевременно българските специалисти отиват в чужбина. Типичен пример за това е случващото се в IT-сектора. Причината е, че заплатите в него са най-високи за България, но не и на фона на заплатите в този сектор в европейски и световен мащаб.
Договорите за свободна търговия се сключват с обещания за ускорен ръст и повече работни места, но опитът показва, че предизвикват обратни ефекти. Тези договори пораждат нов феномен, а именно богати държави с бедни хора, обясни един от авторите на доклада - журналистът Иво Христов.
Според него проблемът е не в самите споразумения, а в начина, по който се сключват. „Договорите не са зло сами по себе си, но във вида, в който се предлагат, ще имат опустошителен ефект.”
Христов подчерта, че се забелязва тенденция търговското право да измества правата на човека. Либерализацията преди е зависела от правителствата, а вече зависи преди всичко от корпорациите. Именно това поражда дефицита на социална справедливост.