Съгласието на България за членство на Северна Македония в ЕС не се обвързва със срокове
Двете страни могат да подобрят преговорния процес, като задействат инфраструктурни, транспортни и енергийни проекти
Консултативният съвет за национална сигурност:

© ECONOMIC.BG / Красимир Свраков
Преди да даде съгласието си за започване на преговори за влизането на Северна Македония в ЕС, България иска да види реални резултати, включително по отношение на правата на македонските българи. Това стана ясно след проведеното заседание на Консултативния съвет за национална сигурност (КСНС), което продължи близо 7 часа.
Правата на македонските българи трябва да бъдат равни с тези на останалите народи, посочени в Конституцията на Северна Македония и това не може да бъде обект на преговори“, заяви президентът Румен Радев.
Десетилетната политика на дискриминация на македонските българи - 120 хил., от които са български граждани и граждани на ЕС, в последно време ескалира в открити публични атаки, посочи Радев.
„Участниците в КСНС се обединиха около мнението, че са необходими всеобхватни, целенасочени и ресурсно осигурени действия за възстановяване на доверието и активизиране на двустранното сътрудничество между България и Република Северна Македония във всички области от взаимен интерес", заяви президентът.
От особено значение са проектите, осигуряващи транспортна, инфраструктурна и дигитална свързаност, включително Коридор 8. Такива проекти могат да допринесат за преодоляване на застоя в отношенията между двете страни и да дадат импулст за ускоряване на преговорния процес, както и за устойчивото развитие и просперитет на региона, посочи Радев.
Процесът на интеграция на Северна Македония е в застой. Президентът посочи, че четири години след подписването на Договора от 2017 г., страната-кандидат не направи необходимото за неговото изпълнение и не дава гаранция за изпълнението на поетите ангажименти.
Участниците в КСНС препотвърдиха позицията на България относно готовността на Република Албания за започване на преговорния процес за членство в ЕС.