Технологичните гиганти трябва да поемат разходи за мрежата в Европа?
Франция, Италия и Испания настояват компаниите да плащат „справедлив“ дял, тъй като представляват 55% от интернет трафика

© ECONOMIC.BG / Unsplash
Франция, Италия и Испания засилват натиска върху Европейската комисия да излезе със законодателство, което гарантира, че големите технологични фирми частично финансират телекомуникационната инфраструктура в Блока. Позицията на трите правителства е изразена в писмо, видяно от Reuters.
Регулаторите на ЕС казаха през май, че анализират въпроса дали технологичните гиганти Alphabet, Meta и Netflix трябва да поемат част от разходите за надграждане на телекомуникационните мрежи.
В съвместния документ трите правителства заявяват, че шестте най-големи доставчици на съдържание представляват 55% от интернет трафика.
Това генерира специфични разходи за европейските телеком оператори по отношение на капацитета, в момент, когато те вече инвестират огромни средства в най-скъпите части от мрежите с 5G и Fiber-To-The-Home“, се казва в документа.
Той призова европейските телекомуникационни мрежи и големите доставчици на онлайн съдържание да плащат „справедлив“ дял от мрежовите разходи.
Призоваваме за законодателно предложение, което да гарантира, че всички играчи на пазара допринасят за разходите за цифрова инфраструктура“, се казва в документа.
Двама италиански правителствени служители потвърдиха подробности за съвместния документ. Един от тях каза, че правителството на Рим е решено да даде неофициална подкрепа в качеството си на изпълняващ функциите преди общите избори през септември.
Френското и испанското правителства не отговориха веднага на искането за коментар.
Според проучване, публикувано от телекомуникационната лобистка група ETNO по-рано тази година, годишен принос от 20 милиарда евро за мрежовите разходи от технологичните гиганти може да даде тласък от 72 милиарда евро на икономиката на ЕС.
Въпреки това, активисти за цифровите права предупредиха, че принуждаването на технологичните гиганти да плаща за мрежи може да застраши правилата на ЕС за неутралност на мрежата. Притесненията са, че те могат да бъдат разводнени в сделка с онлайн гиганти за подпомагане на финансирането на телекомуникационни мрежи.
Всяко законодателно предложение трябва „да осигури справедливост между потребителите в съответствие с правилата за неутралност на мрежата, което е основен принцип, който абсолютно трябва да запазим“, се казва в съвместния документ.