Треска за суровини: ЕС иска да намали зависимостта си с нов закон
Актът на Еврокомисията определя цели, които са от решаващо значение за технологиите, за зелените и цифрови амбиции на Европа
Европейският съюз представи в четвъртък планове за фундаментално преразглеждане на политиките си за работа с критични суровини като наложи ограничения върху вноса от страни като Китай, a същевременно отприщи субсидии и други финансови стимули за увеличаване на местното производство. Комисията публикува Европейски закон за критичните суровини, който включва набор от действия за гарантиране на достъпа на Блока до сигурна, диверсифицирана, достъпна и устойчива доставка на критични суровини.
Плановете на Европейската комисия, изпълнителната власт на ЕС, са от съществено значение за преминаването към климатично неутрална икономика, като същевременно увеличават стратегическата ѝ независимост в променящия се свят на геополитически съюзи.
ЕК предлага да се въведат измерими цели, като годишно държавите от ЕС осигуряват от собствени източници поне 10% от изкопаемите суровини, извършват поне 40% от обработката и поне 15% от преработката, свързана със суровините.
Основната точка в предложението е ангажимент за производство на най-малко 40% от чистите технологии, необходими до 2030 г., в 27-членния блок, като в същото време се гарантира, че не повече от 65% от потреблението на всяка стратегическа суровина идва от една-единствена трета държава – на практика често Китай.
Сега ЕС получава 98% от редкоземните си елементи, 97% от лития и 93% от магнезия от Китай. Като цяло критичните суровини се използват във всичко – от слънчеви панели до термопомпи и електрически автомобили. Нахлуването на Русия в Украйна затвърди урока, научен по време на пандемията от COVID-19, а именно, че ЕС не може да разчита на един доставчик за основни материали, допълва Reuters.
Слънчеви панели, термопомпи, електрически автомобили, чипове, фармацевтични продукти, боеприпаси: суровините са от съществено значение за технологиите и продуктите от стратегическо значение. Търсенето на тези ценни и оскъдни ресурси се увеличава рязко, което доведе до глобална надпревара за новите газ и петрол в сърцето на нашата икономика. С този закон ЕС подобрява своята дейност по отношение на добива, рафинирането, рециклирането и диверсификацията, за да гарантира сигурен и устойчив достъп до критични суровини“, коментира европейският комисар по вътрешния пазар Тиери Бретон.
Комисията ще предложи и по-опростени схеми за държавна помощ, позволяващи субсидии за насърчаване на зелени технологии, с възможност за предлагане на данъчни облекчения, като се използват съществуващите фондове на ЕС.
В същото време, докато се стреми да се освободи от китайската зависимост, ЕС се стреми да изгради Клуб за критични суровини от избрани съюзници, като Съединените щати и Канада, за да затвърди допълнително западния блок във все по-нестабилна глобална среда.
Засилваме нашето сътрудничество с надеждни търговски партньори в световен мащаб, за да намалим сегашната зависимост на ЕС само от една или няколко държави“, каза председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен.
Плановете все още трябва да бъдат одобрени от 27-те държави-членки на ЕС и парламента – процес, който ще отнеме много месеци, може би повече от година.
За да постигне своите чисти технологии и стратегически цели, ЕС прави голям икономически завой, тъй като проповядва „икономическото евангелие“ на свободния пазар от десетилетия и приема много гъвкави правила за държавна помощ и субсидии като ключови съставки за постигане на целите си, докато блокът трябва да се движи от изкопаеми горива към зелена икономика, пише ABCnews.