Три български проекта получават 6.4 млн. евро по програма Life
Общо за цяла Европа са одобрени 133 проекта за над 380 млн. евро
Европейската комисия отпусна почти 6.4 млн. евро за три български проекта в рамките на програмата Life, която подпомага целите на Европейския зелен пакт в областта на климата, енергетиката и околната среда. За цяла Европа са одобрени общи 133 нови инвестиции за над 380 млн. евро.
България ще се възползва от три проекта в сферите „Природа и биоразнообразие", „Околна среда и ресурсна ефективност" и „Преход към чиста енергия". Инвестициите са свързани с връщането на евразийския черен лешояд, въвеждане на нови технологии за намаляване на концентрацията на кадмий в промишлени отпадъчни води и разработването на схема за обучение за декарбонизация на сгради с използването на виртуална реалност.
Връщане на евразийския черен лешояд (LIFE Rhodope Vulture)
Общата стойност на проекта е над 4.1 млн. евро, като европейската програма ще съфинансира над 3.1 млн. евро. Целта е природозащитни организации, лесовъди и ловци в България и Гърция да си сътрудничат за опазване на популацията от лешояди Cinereous vulture.
На Балканския полуостров черният лешояд е ограничен само до една малка колония, разположена в Гърция, състояща се от 32 двойки, и наскоро реинтродуцирани птици в Централна България, където само 3 двойки са имали малки през 2023 г. Малката популация в Гърция все още е подложена на висока неестествена смъртност, което застрашава дългосрочното оцеляване на вида.
Проектът възнамерява да използва холистичен подход за справяне с антропогенните заплахи, подобряване на екосистемата. Значителни усилия ще бъдат положени за увеличаване на естествената хранителна база и прилагане за първи път в България на законодателството на ЕС, което позволява хранене извън хранилища за подпомагане както на лешоядите, така и на управлението на умрели животни от фермери. Проектът цели да създаде нова колония за размножаване в България, като по този начин стимулира възстановяването на вида и намаляване риска от регионалното му изчезване.
Намаляване на концентрацията на кадмий в промишлени отпадъчни води (LIFE RECAD)
КЦМ е най-големият производител на олово и цинк в България. Компанията ще въведе нови техники за извличане на метали от промишлени отпадъчни води в завода си в Пловдив, за да предотврати замърсяването с цинк, кадмий и олово в близката зона от Натура 2000 на река Чая. Предвижда се четирикратно намаляване на изхвърлянето на кадмий.
Общата стойност на инвестицията е над 3.4 млн. евро, като европейското съфинансиране в размер на над 2 млн. евро.
Производствената уникалност на КЦМ се подчертава от това, че операциите се извършват на обща площадка за производство на олово и цинк. Проектът се стреми да въведе пионерска многоетапна процедура за пречистване на отпадъчни води. Основно в това начинание е създаването на преходно съоръжение за пречистване на отпадъчни води.
Тази система въвежда авангардна, патентована техника за извличане на ценни метали като цинк, кадмий и олово от отпадъчни води. Освен потенциалното им рециклиране като вторични суровини, този процес обещава да подобри циркулярността на операциите.
Разработване на схеми за обучение за декарбонизация на сгради с използване на виртуална реалност (DiVIRTUE)
Студенти и строителни специалисти ще използват виртуална и добавена реалност (VR/AR), за да придобият нови умения за декарбонизация на застроената среда. Схемите за обучение ще бъдат осъществени в пет държави по теми, посочени в националните пътни карти за квалификация на умения BUILD UP.
Общата стойност на проекта е над 1.2 млн. евро, а европейското съфинансиране е в размер на над 1.1 млн. евро.
Постигането на националните цели и целите на ЕС за 2030 г. в областта на енергетиката и климата изисква основна трансформация на уменията и знанията по цялата верига на стойността на строителната индустрия, която трябва да е готова да предостави качествени задълбочени енергийни реновации и сгради с нулеви емисии.
Както се вижда от последните анализи на BUILD UP Skills Status Quo, недостатъчният капацитет на строителната индустрия е значително пречка по пътя за декарбонизиране на сградния фонд навреме. За да се справи с това предизвикателство, проектът DiVirtue има за цел да създаде нов капацитет в строителния сектор в 5 държави чрез дигитализация на съществуващи и нови схеми за обучение на студенти и строителни специалисти.
За да се симулира бъдещо усвояване и капацитет за повишаване на квалификацията на VR, проектът ще осигури обучение и консултации за действащи учители и образователни институции, както и пилотно обучение на най-малко 600 строителни специалисти в 40 индивидуални курса.
Новоразработената обучителна среда и материали за VR ще бъдат свободно достъпни за всяка заинтересована образователна или обучаваща институция.