Водороден мегапроект: Три европейски страни инвестират €2 милиарда
Завършването на подводното съоръжение ще отнеме 5 години, а може и повече
Амбициозен проект за изграждане на подводен тръбопровод за пренос на зелен водород бе договорен между Испания, Португалия и Франция. Според предварителните оценки съоръжението ще струва около 2 млрд. евро. Инвестицията е в отговор на енергийната криза, която ускори европейските планове за насърчаваме на възобновяемата енергия като алтернатива на руския газ, предава Reuters.
Испания и Португалия се стремят да станат главни играчи в сферата на чистия водород и нетни износители на енергия. Това обаче причинява известни неудобства на Франция, която планира да произвежда свой собствен водород, използвайки ядрена енергия.
В петък лидерите на трите страни се срещнаха в испанския град Аликанте заедно с председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, за да обсъдят графика за изграждане и финансирането на новия тръбопровод за водород.
Оценката на цената не включва разходите за свързване на тръбопровода, наречен H2MED, с връзки на сушата, казаха двама източници, запознати с въпрос. Според един от тях цената може да нарасне до около 3 млрд. евро в зависимост от подводния път, по който минава тръбата.
Идеята за съоръжението бе предложена през октомври като заместител на т. нар. проект за тръбопровод MidCat през Пиренеите, който бе подкрепен от Испания и Португалия. Според тях съоръжението можеше да помогне за облекчаване на непосредствения натиск върху доставките на газ, но Франция се противопостави на идеята.
Тръбопроводът ще пренася само водород, за да отговаря на критериите за финансиране от ЕС, въпреки че в бъдеще могат да бъдат направени „подобрения“, за да се позволи да доставя и малко газ, каза източник от испанското правителство.
Френският президент Еманюел Макрон и неговите колеги Педро Санчес и Антонио Коща възнамеряват да кандидатстват за финансиране от Европейския съюз за проекта още следващата седмица. В резултат на това, те са подтикнали своите четири мрежови оператора да „ускорят техническите проучвания, потенциалните оформления на тръбопроводите и оценките на разходите“.
Министерството на енергетиката на Испания и неговият оператор на газовата мрежа Enagas и операторът на мрежата на Португалия REN отказаха коментар. Същото направиха и френското министерство на енергетиката и неговите мрежови оператори GRT и Terega.
Графикът на проекта остава несигурен. Изключвайки евентуални технически, екологични или регулаторни предизвикателства, той може да бъде завършен най-бързо за 4 – 5 години, каза източник, запознат с въпроса. Според френските власти обаче по-реалистично е проектът да бъде завършен през 2030 г.
Голяма част от европейските инвестиции във водород се раждат на Иберийския полуостров. Петролната компания Cepsa на 1 декември заяви, че ще инвестира 3 млрд. евро в разработването на възобновяемото гориво, докато Португалия също планира да стане основен производител и износител.
Някои наблюдатели са скептични относно шансовете на H2MED за успех, като Файг Абасов, програмен директор за корабоплаване в Transport & Environment – базирана в Брюксел неправителствена организация. Той го определя като „декориране на витрини“ за намаляване на политическото напрежение, повдигнато от MidCat.
Ако вече имате сухопътен тръбопровод, защо да строите подводен?“, каза Абасов. „За Испания би било по-добре, ако изнася по море.“