Тръмп иска САЩ да „превземат“ Ивицата Газа
Американският президент иска да разсели 2.2 млн. палестинци и да превърне анклава в „Ривиерата на Близкия изток“

© ECONOMIC.BG / Depositphotos
Президентът Доналд Тръмп заяви, че САЩ ще „превземат“ Ивицата Газа и че палестинците трябва да напуснат завинаги анклава. Това е най-силната индикация досега, че той иска 2.2-милионното население да бъде изселено в страни като Египет и Йордания, пише Financial Times.
В разговор с израелския премиер Бенямин Нетаняху в Белия дом във вторник, Тръмп каза, че „всички“ палестинци в Газа трябва „да бъдат презаселени“.
САЩ ще поемат Ивицата Газа и ние също ще свършим работа с нея. Ние ще го притежаваме и ще носим отговорност за демонтирането на всички опасни неексплодирали бомби и други оръжия на обекта“, каза той след срещата, говорейки заедно с Нетаняху.
Запитан дали ще изпрати американски войски в Газа, Тръмп каза: „Ще направим каквото е необходимо… ще поемем това място, ще го развием, ще създадем хиляди работни места и това ще бъде нещо, с което целият Близък изток може много да се гордее.“
Тръмп каза, че очаква „представители от цял свят“ да живеят в Газа, „палестинци също“, каза той, добавяйки, че си представя, че Газа може да бъде „Ривиерата на Близкия изток“.
Неговото предложение ще преобърне десетилетната политика на САЩ и ще разпали гняв в арабския свят, където съюзниците на Вашингтон отдавна предупреждават срещу насилственото разселване на палестинците.
Нетаняху, говорейки заедно с Тръмп, каза, че предложението му „си струва да му се обърне внимание“.
Той вижда различно бъдеще за това парче земя, което беше фокусът на толкова много тероризъм“, каза Нетаняху. „Говорим за това. Той го изследва със своите хора, със своя персонал. Мисля, че това е нещо, което може да промени историята.“
Египет и Йордания вече отхвърлиха плановете на Тръмп за презаселване на палестинци извън Газа, след като президентът на САЩ миналия месец каза, че е време да се „изчисти“ анклавът.
Във вторник Тръмп каза, че вярва, че лидерите в Кайро и Аман, и двете страни получават значителни количества американска помощ, ще „отворят сърцата си и ще ни дадат вида земя, от която се нуждаем, за да направим това и хората да живеят в хармония и мир“.
Арабите гледат на подобни действия като на 1948 г., когато стотици хиляди палестинци бяха принудени да напуснат домовете си или да избягат в битките, съпътстващи основаването на Израел. Палестинците наричат този период Накба, или катастрофа.
Принудителното разселване на палестинците би разтърсило западните съюзници на САЩ, които отдавна подкрепят решение с две държави на проточилия се палестинско-израелски конфликт.
Във вторник вечерта не беше ясно как точно може да изглежда американският контрол над Ивицата Газа.
Джонатан Паникоф, бивш високопоставен служител на американското разузнаване, който сега е в Атлантическия съвет, каза, че това „ще изисква вероятно десетилетен ангажимент на десетки хиляди американски войници“ и ще „напомни както на арабските лидери, така и на улицата за неуспешното изграждане на американска национална държава в Ирак и Афганистан“.
Ще видим какво ще кажат нашите арабски приятели за това“, каза сенаторът републиканец Линдзи Греъм, близък съюзник на Тръмп от Южна Каролина, за новината.
„Мисля, че повечето жители на Южна Каролина вероятно не са развълнувани от изпращането на американци да превземат Газа. Мисля, че това може да е проблематично, но ще бъда непредубеден.”
Кралят на Йордания Абдула ще се срещне с Тръмп следващата седмица във Вашингтон, за да изложи аргументите си срещу презаселването на палестинци извън Газа.
Израел превърна голяма част от гъсто населената ивица в пустош, осеяна с развалини, откакто започна свирепа ответна офанзива след атаката на „Хамас“ на 7 октомври 2023 г.
Арабските и европейските сили се надяват, че крехкото примирие и сделката за заложници между Израел и палестинската въоръжена група ще доведе до постоянен край на войната и ще даде възможност да започне възстановяването на ивицата.
Но Тръмп каза: „Ако успеем да намерим правилното парче земя или множество парчета земя и да им построим някои наистина хубави места с много пари в района, мисля, че това би било много по-добре, отколкото да се върнем в Газа, която имаше само десетилетия на смърт.“
Във вторник Тръмп подписа и меморандум, който ще нареди на правителството му да окаже „максимален натиск“ върху Иран, малко преди срещата с Нетаняху, който смята ядрената програма на Техеран за екзистенциална заплаха за Израел.
По-късно президентът каза, че заповедта ще „наложи възможно най-агресивните санкции, ще сведе износа на ирански петрол до нула и ще намали способността на режима да финансира тероризма в целия регион“.
По-късно президентът каза, че заповедта ще „наложи възможно най-агресивните санкции, ще доведе износа на ирански петрол до нула и ще намали способността на режима да финансира тероризма в целия регион“.
Американски служители описаха хода като инструмент за притискане на Техеран да се върне обратно на масата за преговорите за обсъждане на ядрената му програма.
Тръмп каза, че е „недоволен“ да подпише меморандума, но няма избор.
Много е просто. Иран не може да има ядрено оръжие“, добави той.
Като част от усилията Тръмп посочи, че се стреми да ограничи износа на петрол от Иран, като каза, че САЩ имат „правото“ да блокират продажбата на ирански суров петрол на други нации.
Фючърсите на сорт „Брент“ се търгуваха около 76 долара за барел след подписването на меморандума, доста над дъното във вторник от 74.15 долара.
Иранският президент Масуд Пезешкиан от седмици сигнализира за по-голяма готовност за постигане на споразумение чрез преговори, за да се осигури облекчаване на санкциите и облекчаване на вътрешния икономически натиск.
Неговото правителство също даде да се разбере, че иска да избегне военна конфронтация със САЩ и Израел.
По време на първия си мандат Тръмп организира кампания за „максимален натиск“ срещу Иран, като изостави ядрената сделка от 2015 г., която Техеран подписа със световните сили и наложи санкции на ислямската република.
В отговор Техеран увеличи ядрената си дейност и сега обогатява уран близо до оръжейно ниво.