„Турски поток” би стигнал до България само по суша
Москва има много очаквания към България, заяви руският външен министър

Въпреки че все още не е ясно откъде точно ще минава втората тръба на „Турски поток” зам.-министърът на външните работи на Русия Александър Грушко коментира, че ако газопроводът стигне до страната, то ще е само по суша, тоест няма да има отклонение в морската му част. Това каза той в интервю за ТАСС. Дипломатът добави, че Русия има очаквания, които България трябва да изпълни, за да транзитира руски газ.
„Що се отнася до изграждането на газопровод до България по дъното на Черно море, тоест, съживяването на „Южен поток”, бих казал, че вече сме направили своя избор. Сътрудничеството с Турция по проекта за газопровода „Турски поток” е много успешно. По отношение на България може да говорим само за продължаване на сухопътния участък от втората тръба на „Турски поток” и тук ние очакваме, че българската страна ще завърши изпълнението на проекта за развитие на националната газопреносна система в обемите и сроковете, които ще позволят да се осъществят доставките на руски газ за европейските потребители по транзитно сухопътно отклонение от 1 януари 2020 г., включително за осигуряване на доставките на газ до границата със Сърбия”, каза той.
Русия разчита толкова много на газовата връзка със Сърбия, тъй като сега страната отново получава руски газ, но той минава през Украйна, а руснаците искат да спрат това. България обаче се позабави с изграждането на междусистемната газова връзка и тя се отложи 2022 г., а се очакваше да е готова 2020 г. Именно газопровод от България ще позволи на Сърбия да получава газ от „Турски поток”.
Бъдещето на „Турски поток” обаче все още не е ясно, дори и след коментара на Грушко. Въпреки че в края на май месец от Москва премиерът Бойко Борисов заяви, че „ясно и категорично „Турски поток“ влиза на територията на България“, изказването на руския президент Владимир Путин не беше толкова категорично.
Причината е, че Русия се притеснява да не се повтори сценарият с неосъществения проект „Южен поток”. Затова страната иска гаранции от Европейския съюз, че няма да попречи на проекта, а той от своя страна все още не е дал такива.