Турция е ключът към разрешаването на бежанската криза
Европа трябва да има свои въоръжени сили, заяви евродепутатът Андрей Ковачев

© ECONOMIC.BG / Стоян Йотов
Турция има ключова роля в решаването на бежанската криза, пред която е изправен ЕС. Около това мнение се обединиха участниците в дискусия на тема „Бежанската криза: Обетованата земя на ЕС?”, организирана от евродепутата Андрей Ковачев и Информационното бюро на Европейския парламент в България, предаде репортер на Economic.bg.
Дебатът бе фокусиран върху външната политика на ЕС и потенциалните мерки, които Обединена Европа може да предприеме, за да се справи с кризите в Близкия изток и Африка.
Евродепутатът Андрей Ковачев очерта 3 основни приоритета пред ЕС, за да действа адекватно спрямо проблема в Сирия. На първо място организирането на международна конференция, която да събере представители на всички заинтересовани страни. Така би могло да се реши бъдещето на държавата и да се защитят интересите на всички общности, замесени в конфликта.
Друг важен приоритет е увеличаването на хуманитарната помощ за населението в измъчваната от войната в държава. „Европа е най-големият световен донор на хуманитарна помощ, притича се навсякъде, където има криза и трябва да отдели повече средства за подпомагане на хората в и около Сирия”, заяви Ковачев. Евродепутатът подкрепи и идеята за „зона за сигурност” в региона.
Според него ЕС не трябва да заема страна в гражданската война в Сирия, тъй като това няма да реши проблемите, а само ще ги задълбочи. Вместо това тя трябва активно да си сътрудничи с Турция, която е „важен регионален партньор” и това би трябва да е третият приоритет пред ЕС.
Ковачев оцени положително визитата на турския президент Ердоган в Брюксел, прогнозирайки, че тя ще доведе до положителни резултати. ЕС е готов да предостави и финансова помощ на Турция, където има над 2 млн. бежанци.
Евродепутатът отбеляза, че в момента Европа е икономически гигант и политическо джудже, заради липсата на обща външна политика и адекватен и силен отговор при международни кризи. Именно затова тя трябва да предприеме решителни мерки за създаването на собствени въоръжени сили.
На въпрос на Economic.bg за нуждата от обща европейска армия, Ковачев отговори, че въпросът отново е на дневен ред. Той изтъкна факта, че населението на ЕС е по-голямо от тези на Русия и САЩ взети заедно, а въпреки това Европа няма свои въоръжени сили.
„Трябва да имаме свой отбранителен капацитет, който да се развива в сътрудничество с НАТО и да допълва отговорностите на Алианса, но да е ангажиран с отбраната на европейските граници”, обясни Ковачев.
ЕС трябва да отдели повече средства за закупуване на въоръжение, обучение на военни по различни програми и стимулиране на научната и развойна дейност в областта на отбраната.
Ковачев сподели, че Европа трябва да има собствен военен капацитет и готовността да го използва, когато е необходимо. В момента обаче липсва необходимата политическа воля за това.
Според евродепутата ключът за решението на този проблем се крие в още по-задълбочена интеграция и федерализация на ЕС.