Украинските редки метали, до които САЩ, ЕС и Русия искат достъп
САЩ искат да разменят допълнителна военна и финансова помощ за Украйна в замяна на достъп до някои от огромните запаси на индустриални минерали на страната

© ECONOMIC.BG / Depositphotos
Президентът на САЩ Доналд Тръмп постави нови условия за по-нататъшна финансова и военна помощ за Украйна. В понеделник той каза пред репортери, че Вашингтон ще продължи да помага на Украйна само в отблъскването на руската агресия в замяна на достъп до огромните запаси на страната от индустриални минерали и енергийно критични елементи, предава DW.
Киев вече посочи, че би бил готов да търгува с достъпа до тези ценни природни ресурси в замяна на западна подкрепа. Всъщност това беше една от точките, които украинският президент Володимир Зеленски очерта в „плана за победа“, който той представи в края на миналата година, когато все още не беше ясно кой ще влезе в Белия дом през 2025 г.
По това време Зеленски беше в преговори с Тръмп и беше обещал на всяка страна, която желае да подкрепи Киев, че ще има „възвръщаемост на инвестициите“, направени в неговата страна. Докато представяше плана си, той също така спомена богатите природни ресурси на Украйна, които възлизат на „трилиони щатски долари от жизненоважни метали“.
Незаменим в съвременните индустрии
Редица ценни метали и минерали на Украйна са необходими за производството на много съвременни устройства, като смартфони, електрически превозни средства и други високотехнологични продукти. Те са незаменими в производството на оръжия и космическата индустрия.
В момента Китай контролира лъвския дял от промишлено използваните редкоземни минерали в световен мащаб. Според скорошен доклад на Световния икономически форум това покрива около 40% от нуждите на Европейския съюз (ЕС) от тези ресурси. Други ключови доставчици включват Австралия, Южна Африка, Канада и Бразилия.
За да намалят зависимостта си от Китай, САЩ и ЕС работят заедно от години за разширяване и увеличаване на производството на жизненоважни ресурси в други страни. Критичните елементи включват преди всичко уран, титан, литий, графит, никел и алуминий.
Миналата година проучване на Центъра за високи постижения в енергийната сигурност на НАТО установи, че пазарът на критични суровини
се е удвоил до над 308,7 милиарда евро през последните пет години и се очаква да се удвои отново през следващите пет“.
Огромно богатство от важни минерали
Експертите на НАТО също отбелязаха, че „стратегическото значение на критичните материали за Украйна не може да бъде надценено“, като се аргументира, че страната може да стане ключов доставчик на ценни метали и индустриални минерали, включително титан, литий, берилий, манган, галий, уран, цирконий, графит, апатит, флуорит и никел. Тези огромни резерви биха могли „значително да допринесат за глобалната верига на доставки за много, ако не и за всички“, видни индустрии.
Запасите от титан на Украйна се смятат за най-големите в Европа, съставлявайки около 7% от световните запаси. Това е една от малкото страни, добиващи титан, който е ключов ресурс за космическата, медицинската, автомобилната и морската промишленост, например.
Оценени на около 500 000 тона, Украйна също така притежава някои от най-големите известни запаси на литий в Европа. Този материал е от решаващо значение за производството на батерии, керамика и стъкло.
Украйна също е петият по големина производител в света на галий, който се използва за производство на полупроводници и светодиоди (LED). И накрая, Украйна е критичен доставчик на неонов газ, необходим за производството на полупроводници.
Докладът на Световния икономически форум освен това установи, че Европейската комисия е идентифицирала Украйна като потенциален доставчик на над 20 критични суровини. Органът препоръча Европа да продължи да насърчава Украйна да изнася тези материали и заключи, че присъединяването на Украйна към ЕС може да укрепи европейската икономика.
Украйна е важна част от ресурсната стратегия на ЕС
Киев изглежда добре осъзнава ключовата си позиция на потенциален глобален доставчик на критични суровини, необходими за ключови индустрии. На конференция за стратегическите ресурси бившият украински министър на инфраструктурата и съосновател на инвестиционния мозъчен тръст We Build Ukraine, Александър Кубраков, отбеляза, че „ние притежаваме изключително важни ресурси, ние сме стратегически добре позиционирани в контекста на ЕС, нашата логистична инфраструктура е добре развита и ние сме много компетентни в откриването и експлоатацията на ресурси“.
Но критиците казват, че оптималните условия за добив на критични суровини ще изискват държавен надзор, стабилна регулаторна рамка, икономически поносима данъчна политика и инвестиции. Не е сигурно дали САЩ, ако получат достъп до някои от критичните природни ресурси на Украйна, дори биха могли да инициират такава структурна промяна.
Междувременно властите в Киев вече съобщават за първите стъпки и конкретни планове: „В момента оповестяваме данните за тези минерали и сме разработили много регулаторни и законови мерки“, каза Олена Крамаренко, заместник-министър на опазването на околната среда на Украйна.
Тя добави, че стратегическата цел е „интегриране на Украйна в ресурсната стратегия на ЕС“.
Някои находища са заети от Русия
Най-голямото препятствие пред експлоатацията на критични метали и минерали в Украйна остава агресивната война на Русия. За момента няма надеждни данни колко находища са под руски контрол или опасно близо до фронтовите линии.
Украински експерти казаха на DW, че смятат, че Русия може да се опитва да получи контрол върху поне две находища за производство на литий. От четирите, известни в цяла Украйна, само две със сигурност са под украински контрол. Териториите на Запорожие и Донецк, където се намират другите две находища, в момента са под руска окупация.