„Умното“ управление на градската среда е съвсем близо
На това се надяват от Мтел, които днес демонстрираха технологични IoT решения в Монтана

© ECONOMIC.BG / Мтел
Красимир Петров, директор „Конвергентна мрежа и услуги” в Мтел
~ 3 мин.
Умни решения за управление на отпадъци, за интелигентно осветление и паркиране, както и за контрол на въздуха може да навлязат по-масово в българската градска среда до края на годината. Това очаква екипът на мобилния оператор Мтел, който днес представи въпросните четири свои иновативни технологии на специално събитие в Монтана.
Подобни решения ще бъдат нормална част от ежедневието на потребителя в близко бъдеще. Това ще стане с утвърждаването на концепцията Интернет на нещата (IoT), която обаче предстои да развие пълния си потенциал едва след навлизането на следващото поколение 5G мобилни мрежи.
Дотогава компаниите мислят как могат да оптимизират използваемия в момента честотен спектър. Една от възможностите е чрез технологичния стандарт Narrowband IoT, на който са се спрели от Мтел.
Narrowband IoT е технологичен стандарт, който свързва широка гама от устройства, машини и услуги с помощта на клетъчни телекомуникационни технологии. Основните предимства на технологията са свързани с по-ниски разходи за устройства, по-дълъг живот на батериите, по-добро покритие на закрито, оптимизиран пренос на данни, двупосочна комуникация, ниско време на закъснение, висока сигурност на връзката и качество на предлаганите услуги, обясняват от компанията.
Четирите IoT иновации на Мтел са разработени съвместно с Nokia. Очаква се технологията да подобри управлението на градските зони и да оптимизира разходите на общините. „Убеден съм, че услугите, които предлагаме, ще спестят много разходи на българските общини, предлагайки по-добри условия на живот на техните жители“, коментира Красимир Петров, директор „Конвергентна мрежа и услуги” в Мтел.
По думите на Иван Иванов, старши директор „Корпоративни продажби“ в телекома, Мтел вече преговаря и работи по осъществяването на пилотни проекти и има готовност да внедри иновациите в цялата страна. Той не уточни за кои общини или компании става дума.
Кметът на Монтана Златко Живков каза, че той и екипът му биха заделили средства, за да инвестират в подобни решения, като според него най-интересни са това за управление на паркирането и сметосъбирането. По думите му едва в края на година, или началото на следващата, ще има яснота дали и в какво градската управа ще може да инвестира, след като станат ясни бюджетите за 2019 г.
Какво представляват 4-те IoT технологии на Мтел
Решението за контрол на въздуха отчита нива на замърсяване и прахови частици, като също така измерва температура и влажност. Системата е приложима за открити и закрити пространства, а информацията се следи с помощта на уеб-базирано приложение. С помощта на решението общините ще имат информация в реално време за качеството на въздуха.
Услугата за умно управление на отпадъци е подходяща за общини и сметосъбиращи компании. С помощта на датчици тя автоматично идентифицира степента на запълване на контейнерите за смет. Системата предлага автоматизирани изчисления на маршрут и навигация, базирани на анализ на информация, като също така предлага отчет за сметосъбиране до клиентите. Използването ѝ спестява времеви ресурс, а във финансов аспект може да намали с до 70% разходите за сметосъбиране.
Системата за умно осветление използва LED модули, за да оптимизира контрола на уличните светлини, регулирайки автоматично степента на осветеност през цялото денонощие. Модулите са съвместими със съществуващите стълбове за осветление и са лесни за адаптиране. Използването на умно осветление с помощта на Narrowband IoT технология подобрява условията на живот в градските зони и намалява с до 25% годишните разходи.
Narrowband IoT решението за умно паркиране засича свободните места за паркиране, позволява запазване на паркомясто онлайн, автоматично определя най-краткия маршрут до свободното място и осъществява безкасови трансакции в платените зони. Системата осъществява централизирано следене, отчитайки тенденциите в паркирането, степента на заетост и нарушенията. Внедряването ѝ подобрява заетостта на паркоместата с до 25% и увеличава събираемостта на приходите от нарушения с до 20% на година.