Ваучерите за храна вече ще се облагат с ДДС
Разширен бе и обхватът на храните за деца с по-ниска ДДС ставка

© ECONOMIC.BG / БТА
Ваучерите за храна вече ще се облагат с ДДС. Решението бе взето окончателно от депутатите в предложени от финансовото министерство промени в данъчните закони за 2022 г. Промяната е свързана с привеждането на българското законодателство в унисон с европейските директиви.
На практика промяната ще засегне само фирмите издатели на ваучерите, а не работодателите, служителите или крайните потребители. Те така или иначе заплащат с включено ДДС стоките, които купуват с тези ваучери.
Към настоящия момент месечната сума на ваучерите за храна, освободена от данъци и осигуровки както за работодателя, така и за работника, е 80 лв. на човек на месец. В Закона за бюджета се планира сумата да бъде увеличена до 200 лв. на работник на месец. Предвижда се те да могат да се използват не само за хранителни продукти, а и за заплащане на битови сметки.
С одобрените на второ четене в пленарна зала промени се въвежда нулева ставка на ДДС при доставка на стоки и услуги за целите на въоръжените сили, като според финансовото министерство това отново е свързано с европейска директива.
Създава се и възможност за коригиране на погрешно фактуриран ДДС при влязъл в сила ревизионен акт.
С промените в Закона за ДДС се разширява обхвата на храните, подходящи за бебета или за малки деца, за които се прилага занижената ставка от 9%. Към тях ще се включат специализираните млечни формули и диетичните храни за специални медицински цели, предназначени за кърмачета.
Промените в Закона за подоходно облагане също са свързани с евродиректива – за установяване на правила срещу практиките за избягване на данъци, които пряко засягат функционирането на вътрешния пазар по отношение на несъответствията при хибридни образувания и инструменти, включващи трети държави.
Вносителите очакват, че с промяната ще бъдат ограничени случаите на данъчно планиране, водещи до данъчно необлагане или до значително по-ниско облагане, съответно до намаляване на възможностите за злоупотреби и отклонение от данъчно облагане.
Законът за подоходното облагане вероятно отново ще се разглежда другата седмица от депутатите, тъй като от „Има такъв народ“ внесоха свои предложения за промени. Те включват отмяната на данъка върху лихвите по банковите депозити. Идеята бе заложена още в коалиционното споразумение, подписано между четирите партии във властта. Облагането на лихвите върху депозитите бе въведено от Симеон Дянков, когато той бе финансов министър в първия кабинет на ГЕРБ. В първите години от него се събираха по няколко десетки милиона лева в хазната, но с понижаването на лихвите той стана излишен, тъй като постъпления от него почти няма.
От „Има такъв народ“ предлагат и отстъпки от данък „уикенд“. Неговата отмяна също бе обсъдена по време на коалиционното споразумение, но за реалната му отмяна не може да се говори, тъй като това би означавало нарушение на европейските директиви.
Предвижда се с промените следващата седмица нормативно да се утвърдят и безплатните детски градини и ясли с промени в Закона за местните данъци и такси. За целта в проектобюджета са предвидени около 85 млн. лв.