Вечерни новини: България получи европейски милиарди за въглищните региони; Парламентът прие окончателно Бюджет 2024
Живот под наем или покупка: Какво предстои на жилищния пазар през 2024-та? и още....

© ECONOMIC.BG / БТА
Парламентът прие окончателно Бюджет 2024
Парламентът прие окончателно държавния бюджет за 2024 г. Гласуването на текстовете беше на три заседания тази седмица. За първи път в бюджета абсолютно всички капиталови разходи, разход по разход, са описани - както националните, така и общинските, каза Василев.
България получи европейските милиарди за Перник, Кюстендил и Стара Загора
Европейската комисия одобри териториалните планове за развитието на въглищните региони в България, с което отключи 2.3 млрд. лв. за финансиране на справедливия преход в Перник, Кюстендил и Стара Загора. Одобрението идва в последния възможен момент и стана възможно благодарение на отказа на правителството да се съобрази със синдикатите и работещите в тецовете, които искаха териториалните планове да бъдат изтеглени и преработени.
Живот под наем или покупка: Какво предстои на жилищния пазар през 2024-та?
Жилищният пазар в България през 2024 г. ще поеме в нова посока. Това е прогнозата на компанията за недвижими имоти „Имотека“ за следващата година. Според експертите там през предстоящата година наемният пазар ще увеличи обема си в резултат на по-бавните решения, които клиентите ще вземат при покупко-продажбите.
Как ще се променят въглищните региони в България с одобрените 2.3 млрд. лв.
Още през май 2021 г. става ясно, че България може да получи 1.2 милиарда евро (около 2.3 млрд. лв.) по Фонда за справедлив преход – един от ключовите инструменти на политиката на сближаване на Европейския съюз. Тогава парите бяха гласувани от Европейския парламент, a целта им е да подпомогнат на страните да се справят със социалното и икономическото въздействие от прехода към неутралност по отношение на климата.
Теория без практика: Къде се коренят причините за ниските резултати на теста PISA?
Наскоро публикуваните данни от теста PISA доведоха до буря от реакции в цялата страна и провокираха Министерството на образованието и науката (МОН) да предложи мерки, насочени към подготовката на българските ученици за международния тест. Редно е обаче да се обърне по-специално внимание на публикуваните резултати и да се направят адекватни изводи, за да може да станем свидетели на развитие в сферата на училищното образование, а не да продължаваме да попадаме в капана на "глобалната некомпетентност".
Окончателно: Порочните инхаус договори за строителство ще се индексират
Индексацията на порочните инхаус договори, по които се строи „Хемус“ и част от скоростния път Видин – Ботевград, бе приета на второ четене от депутатите. Тя мина с промени в преходните и заключителни разпоредби в Закона за държавния бюджет, но получи редица критики от опозицията. Против нея се обявиха и депутати от „Демократична България“, които са част от управляващото мнозинство.
Китай забрани износа на ключови технологии при редкоземните метали
Китай, най-големият преработвател на редкоземни метали в света, забрани износа на технологии за извличане и разделяне на стратегическите метали. Това е допълнителна стъпка към защита на господството си при няколко стратегически метала, пише Reuters.