Вечерни новини: Еврото пак се отлага; България рискува да не получи пари по ПВУ
Нов месец – нов рекорд за жилищното кредитиране в България
ЕЦБ очаквано не допусна България в еврозоната
България не отговаря на инфлационния критерий и не е готова да се присъедини към еврозоната от 1 януари 2025 г. Това очаквано констатира Европейската централна банка (ЕЦБ) в своя редовен конвергентен доклад, който бе публикуван днес с малко забавяне заради изборите за новия Европейски парламент.
Еврозоната се отлага за 2026 г., а кабинетът се разбърза със Закона за еврото
Най-ранната дата за присъединяване на България към еврозоната се очертава 1 януари 2026 г. Това стана ясно от думите на министъра на финансите Людмила Петкова, която говори на брифинг за журналисти по повод провала на в преследването на досегашната целева дата за влизане във валутния съюз. Коалиционното правителство "Денков" беше заложило датата 1 януари 2025 г., но не можа да се справи достатъчно бързо с инфлацията и днес Европейската централна банка (ЕЦБ) потвърди това.
Къде стои България сред останалите кандидати за еврозоната (графики)
България изглежда най-напреднала от шестте европейски държави, които опитват да се присъединят към еврозоната. Това става ясно от публикувания в сряда доклад за конвергенцията на Европейската централна банка (ЕЦБ), който обхваща България, Полша, Румъния, Унгария, Чехия и Швеция. Изводите са, че след две години на висока инфлация в Европа и догонване на страните от Източна Европа именно повишаването на цените е пречката пред приемането им във валутния съюз.
Защо ЕЦБ и ЕК се разминаха за инфлационния критерий на България?
Европейската централна банка (ЕЦБ) и Европейската комисия се разминават в своите доклади за конвергенцията в страните от Европейския съюз, които все още не са част от еврозоната. Те са независими един от друг и целят да покажат степента на сближаване на държавите с еврозоната и дали те отговарят на Маастрихтските критерии.
Интервю | България рискува да не получи повече пари по Плана за възстановяване
Вместо да работи за четвъртото си плащане, както е по график, България все още чака второ, а ключова реформа като либерализацията на енергийния пазар бе отложена. Поставя ли това под риск целия План за възстановяване на България, как се справя с изпълнението си тя на фона на останалата част от Европейския съюз и колко е трудно една държава да си купи влакове обсъждаме с Атанас Пеканов, бивш служебен вицепремиер по управление на европейските средства.
Нов месец – нов рекорд: Жилищното кредитиране в България докосва 22 млрд. лв.
Нов месец – нов рекорд за жилищното кредитиране в България. Така изглежда статистиката на Българската народна банка за месец май, според която обемът на ипотечните заеми в банковата система достига невижданите в стопанската история 21.8 млрд. лв. – резултат от ускорената кредитна активност и все по-скъпите имоти на пазара в България.
Трябва актуализация на Зелената сделка
Зелената сделка остава риск за компаниите, особено за малките и средни предприятия и трябва да се актуализира в търсене на нови перспективи. Това е изводът от панел „Мобилизиране на капитал за зелени проекти“ на форума "Green Transition Forum 4.0 – Новите перспективи пред Централна и Източна Европа", организиран от Dir.bg.
Има избран изпълнител за доставката на 35-те електрически мотрисни влака
Вече има избран изпълнител за доставката на 35-те електрически мотрисни влака, които се финансират по линия на Плана за възстановяване и устойчивост. Това съобщи служебният министър на транспорта Георги Гвоздейков, който взе участие в международния форум Green Transition, организиран от Dir.bg.
ББР ще гарантира 2.5 млрд. лв. за малкия и среден бизнес в България
Гаранции за над 2.5 млрд. лева ще тръгнат към българския бизнес през следващите години. До две седмици се очаква Българската банка за развитие (ББР) да подпише споразумение с Европейската комисия по програмата InvestEU. Това коментира Цанко Арабаджиев, член на УС и изпълнителен директор на ББР, на форума "Green Transition Forum 4.0 – Новите перспективи пред Централна и Източна Европа", организиран от Dir.bg.
БЕХ придобива собственост в „Зеления енергиен коридор“
Българският енергиен холдинг (БЕХ) ще придобие 20% дял в съвместното дружество за реализиране на проекта „Зелен енергиен коридор“. Решението беше одобрено на правителственото заседание в сряда, без в съобщението да се споменава необходимата сума за акционерното участие.
Кабинетът даде 45 млн. лв. за два индустриални парка край София
Служебното правителство отпусна допълнителни близо 45 млн. лв. на Министерството на икономиката и индустрията за увеличение на капитала на държавната „Национална компания индустриални зони“ ЕАД. Средствата ще бъдат използвани за развитието на две индустриални зони край София – тази в Божурище с 23.5 млн. лв. и новосъздаващата се „Доброславци“ за 21.3 млн. лв.
Държавният заем за „Български пощи“ отново се удължава
Срокът на заема, който бе отпуснат с одобрението на Европейската комисия за оздравяване на „Български пощи“ ЕАД, се удължава с още един месец – до 31 юли 2024 г.