Висшистите имат най-голям шанс да си намерят работа
Те много по-лесно могат да се преквалифицират в търсените специалности

Според националната статистика за броя на безработните, най-малък сред тях е делът на хората с висше образование. Данните сочат, че за второто тримесечие на 2015 г., от малко над 330 хил. безработни, едва 41 хил. са с висше образование. Това каза в интервю за Радио „Фокус” икономистът и преподавател във Великотърновския университет Иван Бянов.
„Това означава, че все пак на пазара на труда, най-голям шанс да си намерят работа и да се реализират като специалисти в дадена област, дори тя да не е в сферата, в която са завършили своето образование, имат хората с висше образование. Съответно сред безработните най-голям е делът на хората с начално и основно образование“, допълни икономистът.
Статистиката сочи още, че за второто тримесечие на годината безработицата у нас е средно 9,9% , докато при споменатите групи с ниско образование процентът варира от 29 до 45%.
„Моето мнение е, че един вече завършил висшист много по-лесно би могъл да се преквалифицира в специалност, която се търси от бизнеса. Тук отново трябва да споменем, че нужно сътрудничество между бизнеса, от една страна и висшите учебни заведения от друга“, посочи още Иван Бянов.
Според него, повечето от висшистите, които приключват образованието си, намират реализация, макар и не веднага.
„Аз самият съм завършил един икономически профил, а работя в друг, но всичко това води до трупане на опит. Нито бизнеса, нито студентите, които завършват, няма как да очакват веднага, в момента, в който завършат да си намерят работа точно по специалността и на тази работа, едва ли не да се пенсионират“, каза още специалистът.
По думите му, основният проблем е липсата на сериозна комуникация между университетите и бизнеса.