Войната и инфлацията засягат пазара на строителна техника в България
Фирмите в сферата на строителството и земеделието преразглеждат плановете за купуване на машини
Търговците на едрогабаритна строителна техника в България сигнализират, че войната в Украйна се отразява пряко на клиентите им. Повишението на цените на горивата и смазочните материали са основен проблем за строителни и земеделски компании, а голяма част от тях вече преразглеждат плановете си за закупуване на дълготрайни материални активи. Това каза за Economic.bg Борислав Тодоров, председател на Асоциацията на търговците на едра строителна техника (АТЕСТ).
Асоциацията обединява голяма част от най-големите търговци, оторизирани от международни производители на строителна техника и механизация за внос и дистрибуция в България. Те осъществяват над 80% от продажбите на нова механизация за строителството, горското стопанство, минната и добивната индустрия, а четирима от тях са и вносители на техника в земеделието.
Като начин за преодоляване на негативните ефекти на войната, Тодоров смята, че правителството трябва да приеме ефективен пакет от антиинфлационни мерки. За търговците е важно да бъде решен и проблемът с индексирането на договорите за строителство на големи инфраструктурни обекти, защото затрудненията на строителния бранш пряко се отразяват и на вносителите.
Ние подкрепяме и предложението на Камарата на строителите в България (КСБ) да бъде изготвен механизъм за индексация на вече сключени договори. Тази възможност ще има благоприятен ефект върху бизнеса, тъй като ще даде спокойствие на доставчиците на техника и на клиентите“, посочва Тодоров.
Освен това така може да бъде подсигурено и изпълнението на вече започнати обекти и на анонсираните от правителството инфраструктурни проекти.
Ефектите от пандемията
Председателят на АТЕСТ разказва, че фирмите още трудно преодоляват ефектите от пандемията, въпреки че миналата година е по-успешна от пандемичната 2020 г. През 2021 г. оборотът на компаниите е достигнал 250 млн. лв. Проучване на Асоциацията показва, че продажбите на едра строителна техника бележат ръст от 25-30%. Добрите резултати обаче не означават, че компаниите не са срещнали предизвикателства, тъй като бизнесът им е свързан с много други сектори на икономиката, които бяха засегнати от пандемията.
За нас прекият резултат от COVID кризата е нарушената верига на доставки заради затварянето на граници и спирането на цели производства. Ето защо не говорим за затруднения само при вноса на нови машини, но и на резервни части, на електронни компоненти и на консумативи за тях“, посочва Тодоров.
За съжаление ситуацията продължава да буди притеснение и в момента се сключват договори за доставка към средата на 2022 г. и е затруднено изпълнението на вече поети ангажименти.“
Тези забавяния могат да бъдат частично компенсирани, ако се ускори процесът на регистрация на машини, смята председателят на АТЕСТ. Той разказва, че в момента има много възможности за ако не пълна, то поне за частична дигитализация на процеса. Освен това, много дейности се дублират и могат да бъдат оптимизирани. Тези мерки биха спестили много време на вносителите на техника и биха помогнали българският бизнес да получава необходимите му машини по-бързо.
С нарушените вериги на доставки косвено е свързан и друг проблем. С цел по-бърз внос и генериране на печалби, Асоциацията констатира, че в България влизат машини, които не притежават така наречения „СЕ“ сертификат, удостоверяващ, че отговарят на европейските критерии за екологичност и безопасност. Според Тодоров този проблем може да се реши, ако контролът бъде завишен, но и компаниите бъдат стимулирани да използват техника, задвижвана от газ и електричество чрез пакет от облекчения.
Тодоров споделя, че дори всички тези спънки – ефектите от пандемията и войната в Украйна – да бъдат изчистени, тогава ще бъде налице друг проблем – липсата на кадри и по-точно на оператори на строителни и горски машини.
Системата на професионално обучение, за съжаление, изостава от изискванията на бизнеса и развитието на техниката. Асоциацията, заедно с КСБ, е готова да си партнира с МОН за модернизиране на учебните програми и на материалната база в училищата.
Прогнозите за 2022 г.
АТЕСТ прогнозира положителният тренд от 2021 г. да продължи и през настоящата година, макар и по-скромен. Тодоров е на мнение, че фирмите ще отчетат ръст от 5-10% в продажбите на едра строителната и горска техника. В областта на общото строителство изгледите също са добри.
Най-вероятно в тази област ръстът няма да е съизмерим с рекордната 2021 г., но строежът на нови жилища ще продължи и компаниите изпълнители ще имат нужда от нова техника“, посочва Тодоров.
Асоциацията прогнозира ръст и на продажбите на нова горска техника и инвентар. Модернизацията е свързана не само с покупката на теглителна техника, но и на прикачен инвентар и т.н.
Как се променят машините?
Машините стават все по-високотехнологични и в тях се интегрират впечатляващи иновации. В новото поколение техника се внедряват смарт системи, машините могат да се управляват дистанционно и комуникират помежду си, използват се асистиращи механизми като различни сензори и GPS и така нататък, разказва председателят на АТЕСТ.
Огромно развитие бележи и ефективността на техниката. Коефициентът на полезно действие непрекъснато се повишава като в същото време новите модели са все по-икономични и компактни“, посочва Тодоров.
Голяма част от тези иновативни решения ще бъдат показани на започващото на 30 март АТЕСТ Експо в София. Фирмите ще представят за първи път в България последните предложения от гамата на водещите световни производители.
Ще бъде демонстрирано решение за управление на мини багер дистанционно през смартфон. Освен това посетителите ще видят и огромни машини с тегло 100 тона, „умни“ булдозери, които сами предпазват двигателя от претоварване и изцяло електрически мини багери. Разбира се, ще има и самосвали, кранове, машини за работа в кариери за инертни материали и в мини за полезни изкопаеми.