Времето ще е на страната на Европа и тази зима
Газовите пазари са спокойни, хранилищата пълни и изглежда Старият континент и тази година няма да има проблем с отоплението

© ECONOMIC.BG / Deposit Photos
По-голямата част от Европа ще бъде обхваната от малко по-високи температури от нормалното през октомври – декември тази година, показват последните прогнози на Weather Company. Очакваните температури ще бъдат между 0.5 и 1 градус по Целзий над средните за по-голямата част от Европа през четвъртото тримесечие.
Изключение прави Обединеното кралство, където градусите ще са с 0.5 – 1 под нормалните за ноември и декември.
Температурите ще бъдат от ключово значение за европейския газов пазар тази зима, като се имат предвид продължаващите опасения относно сигурността на доставките в резултат на ограничения руски износ и конкуренцията с Азия за товари на LNG, пише Spglobal.
Пазарът остава нестабилен, като служители от ЕС и индустрията многократно предупреждават за прибързаното успокоение за тази зима, въпреки че хранилищата на Стария континент са пълни на повече от 90% още през август.
На търговската платформа Platts, част от S&P Global Commodity Insights, TTF договора за зимата на 2023 г. се търгуваха на 21 август на цена от 55.33 евро/MWh, което е премия от 15.1 евро/MWh спрямо цената за месец напред.
„Супермека“
Внимателно наблюдаваните прогнози от метеорологичната компания предполагат, че началото на зимата няма да доведе до необичайно ниски температури.
Въпреки това се казва:
Все още не сме убедени, че това ще бъде още една супермека зима, въпреки че това е тенденцията през последните зими, предвид огромното количество топлина, натрупано в Северния Атлантик“.
Европейската зима 2009/10 г. беше необичайно студена и се използва като пример от германската група за съхранение INES като много студен сезон. Организацията каза през юни, че сценариите за зимата 2023/24 г. показват, че съоръженията за съхранение на газ ще се използват малко, когато температурите са високи. Но при нормални или ниски температури, хранилищата ще бъдат изпразнени значително или напълно.
Засега температурни сценарии за зимата са три – топъл (като европейската зима през 2020 г.), нормален (като през 2016 г.) и студен (като цитираната по-горе 2010 г.).
Германия беше една от най-тежко засегнатите страни от ЕС от ограничаването на руските газови потоци до 2022 г., като доставките през „Северен поток“ бяха постепенно намалени и след това спрени напълно в края на август.
Берлин си постави цели за съхранение миналото лято, които надхвърлиха тези, договорени на ниво ЕС, като част от новото законодателство за енергийна сигурност. Страната също така се застъпи за 20% икономия на газ – повече от целта от 15% за ЕС.