Въпреки бума на ВЕИ: Изкопаемите горива достигат нови рекорди
В Европа изкопаемите горива паднаха до под 70% от потреблението на първична енергия за първи път от индустриалната революция

© ECONOMIC.BG / Depositphotos
Световното потребление на изкопаеми горива се изкачи до рекордно високо ниво миналата година, повишавайки емисиите до повече от 40 гигатона CO2 за първи път, според глобален енергиен доклад на Energy Institute.
Въпреки рекордното увеличение на използването на възобновяема енергия през 2023 г., потреблението на изкопаеми горива също продължава да се увеличава, установява анализът.
Джулиет Дейвънпорт, президент на Института по енергетика , каза, че докладът е разкрил „още една година на върхове в нашия гладен за енергия свят“, включително рекордно високо потребление на изкопаеми горива, което се е повишило с 1.5% до 505 екзаджаула (EJ).
Констатациите заплашват да попарят надеждите на учените по климата, че 2023 г. ще бъде записана като годината, в която годишните емисии са достигнали своя връх, преди глобалната икономика на изкопаемите горива да започне окончателен спад.
Енергийният институт, глобалната професионална организация за енергийния сектор, установи, че докато емисиите от енергийната индустрия може да са достигнали връх в развитите икономики, развиващите се икономики продължават да увеличават зависимостта си от въглища, газ и петрол.
Като цяло изкопаемите горива са съставлявали 81.5% от световната първична енергия миналата година, което е малко по-малко от 82% предходната година, според доклада, въпреки че вятърните и слънчеви ферми генерират рекордни количества чиста електроенергия.
Докладът, съставен от консултанти в KPMG и Kearney, установи, че вятърната и слънчевата енергия са се покачили с 13% миналата година, за да достигнат нов рекорд от 4748 тераватчаса през 2023 г.
Но това не беше достатъчно, за да се справи с нарастващото потребление на първична енергия в света, което нарасна с 2% миналата година до рекордните 620 екзаджаула (EJ) и доведе до повече използване на изкопаеми горива.
Прегледът установи, че световният апетит за газ е останал стабилен през 2024 г., докато потреблението на въглища се е повишило с 1.6%, а търсенето на петрол е нараснало с 2%, достигайки 100 милиона барела на ден за първи път.
Саймън Върли, ръководител на енергетиката и природните ресурси на Обединеното кралство в KPMG, каза:
В година, в която видяхме приноса на възобновяемите енергийни източници да достигне нов рекорд, непрекъснато нарастващото глобално търсене на енергия означава, че делът, идващ от изкопаемите горива, е останал практически непроменен малко над 80% за още една година.“
Ник Уейт, главен изпълнителен директор на Енергийния институт, добави, че „бавният“ напредък на енергийния преход „маскира различни енергийни истории, които се разиграват в различни географски райони“.
В напредналите икономики наблюдаваме признаци на пиково търсене на изкопаеми горива, за разлика от икономиките в глобалния юг, за които икономическото развитие и подобряването на качеството на живот продължават да стимулират растежа на изкопаемите горива“, каза Уейт.
Докладът установи, че в Индия потреблението на изкопаеми горива се е повишило с 8% миналата година, съответствайки на увеличението на общото търсене на енергия, което представлява 89% от цялото потребление на енергия. Това означава, че за първи път в Индия са използвани повече въглища, отколкото Европа и Северна Америка взети заедно, се казва в съобщението.
В Европа изкопаемите горива паднаха до под 70% от потреблението на първична енергия за първи път от индустриалната революция, водено от спадащото търсене и растежа на възобновяемата енергия.
По-специално търсенето на газ в Европа продължава да намалява след пълномащабното нахлуване на Русия в Украйна през 2022 г., което доведе до срив на вноса на газ по тръбопроводи в Европа. Общото търсене на газ е намаляло със 7% през 2023 г., според доклада, след спад от 13% през предходната година.