Въпреки отварянето на американските резерви петролът надхвърли 110 долара
Московската борса остава затворена за трети пореден ден

© ECONOMIC.BG / БТА
Въпреки опитите за озаптяване на цените на петрола от страна на САЩ и други големи икономики в сряда „черното злато“ достигна 9-годишен връх. Преминаването на психологическата граница от 110 долара за барел бе премината заради притесненията на инвеститорите от въздействието на агресивните икономически санкции срещу Русия, предава Reuters.
Към 9:30 ч. българско време европейският петрол сорт Брент поскъпва със 7.05% до 112.40 долара за барел, докато американският лек суров петрол (WTI) – със 7.04% до 110.70 долара за петрол. Това се случва за първи път от септември 2013 г. насам и часове, след като САЩ и останалите икономики взеха решение да освободят 60 млн. барела от своите резерви. Целта им е овладеят увеличението на цените и нарастващия инфлационен натиск.
Смятаме, че все още има място цените на петрола да продължат да се покачват“, каза Карлос Казанова, старши икономист за Азия в UBP в Хонконг. „Прекалено голяма част зависи от политически фактори“.
При последното затягане на ограниченията спрямо Москва Съединените щати забраниха руските полети, използващи американското въздушно пространство, след подобни действия на Европейския съюз и Канада.
Президентът на САЩ Джо Байдън обяви забраната по време на традиционната си реч The State of The Union, в която каза още, че руският президент Владимир Путин ще „плаща продължително висока цена“ за инвазията в Украйна.
Най-широкият индекс на азиатско-тихоокеанските акции на MSCI извън Япония падна с 0.56%, а китайският индекс на сините чипове CSI300 - с 1.12%. Японският Nikkei падна с 1.68%.
Конфликтът Русия – Украйна вероятно ще продължи да доминира на пазарите в обозримо бъдеще“, казаха анализатори на ING в бележка. „Подкрепата за започване на процеса на членство в ЕС за Украйна показва единството на подкрепата за Украйна от Западна Европа, но е малко вероятно да помогне за успокояване на напрежението“.
Във вторник индексите американските индекси S&P 500 и Nasdaq Composite затвориха с около 1.6% по-ниско, докато Dow Jones Industrial Average се понижи с близо 1.8%.
Глобалните санкции срещу Русия накараха редица големи компании да обявят спиране или излизане от бизнеса си в страната.
Exxon Mobil заяви във вторник, че ще напусне операциите си в Русия, включително находищата за добив на петрол, след подобни решения на британските петролни гиганти BP PLC и Shell и норвежката Equinor ASA.
На валутния пазар доларът се повиши с 1.88% спрямо рублата до 107.01, след като достигна рекордния връх от 117 във вторник.
Междувременно Руската централна банка остави търговията на фондовия пазар на Московската борса спряна за трети пореден ден в сряда от опасения за резки разпродажби. Все пак тя заяви, че ще позволи ограничен набор от операции за първи път тази седмица.
Междувременно Руската централна банка забрани и плащането на купон на чуждестранните притежатели на облигации в рубли. Банката не уточнява колко дълго ще продължи забраната.