Възход и падение: Как сделката за Twitter вдъхна нов живот на доуджкойн
Любимата криптовалута на Илон Мъск удвои цената си само за пет дни

© ECONOMIC.BG / Unsplash
Не е шега. Придобиването на Twitter от Илон Мъск отново изпълни със силен вятър в платната на доуджкойн – мемекойна, който милиардерът катапултира към звездния небосклон на криптовалутите. Цената на монетата се удвои, след като директорът на Tesla финализира сделката за 44 милиарда долара, чрез която стана собственик на социалната мрежа.
Доуджкойн се търгуваше за около 0.07 долара на 27 октомври, малко преди Мъск да напише в Twitter „птицата е освободена“, за да обяви официално новото си притежание. Пет дни по-късно курсът на валутата вече бе 0.16 долара, макар че след това отново пое надолу и към днешна дата се движи около 0.10 долара.
Тази цена може да не звучи много, но даде на изключително волатилната криптовалута пазарна стойност от 21 милиарда долара, по данни на платформата CoinGecko. Не е зле за монета, създадена на „шега“, за да осмее необузданите спекулации на криптопазара и кръстена на популярно в интернет меме на куче от породата Шиба ину.
Търговията с доуджкойн около туитовете на Мъск се превърна в доходоносна форма на спекулации“, каза Матю Диб, главен оперативен директор на базирания в Сингапур крипто инвестиционен Stack Funds.
Мъск наистина изигра голяма роля за възхода на криптовалутата след безгрижното й пускане на пазара от двама софтуерни инженери през 2013 г. Неговите туитове в подкрепа на монетата, включително един, в който я нарече „народната криптовалута“, тласнаха цената й с около 4000% през 2021 г.
Наблюдателите на криптопазара казаха, че последният скок на цената след сделката с Twitter е подхранен от инвеститорски залози, че Мъск ще направи доуджкойн част от платежната система на платформата.
Има много спекулации, че Twitter ще предостави тестово поле за приемане на доуджкойн и експериментиране за различни цели“, добави Диб.
Въпреки че оттогава доуджкойн загуби част от спечеленото, се нарежда като осмата най-голяма криптовалута с пазарна капитализация от около 16 милиарда долара, според CoinGecko.
Мемекойнът достигна връх от 0.63 долара през май миналата година, но последвалите мрачни макроикономически настроения и апатията на инвеститорите към рисковите пазари я смазаха, наред с други известни криптоактиви като биткойн и етер. Дори след последното рали, цената на доуджкойн остава с 57% по-ниска на годишна база.
Въпреки това поскъпването ѝ перз последните седмици направи доуджкойн една от най-добре представителите се криптовалути сред 150 дигитални актива в пазарния индекс на CoinDesk през октомври. Делът на криптомонетата в глобалната капитализация на криптопазара от 1 трилион долара през октомври бе 1%, което е незначително в сравнение с 39% за биткойн, според CoinMarketCap. Сега е 1.58%.
Поппулярността на доуджкойн обаче вдъхна живот и на други мемекойни, особено на Shiba Inu, в която е заложен същият мотив на японската кучешка порода и която е проектирана да бъде съвместима с блокчейна Ethereum. Шиба ину, която се търгува само за 0.00001 долара, скочи с една трета в дните, след като Мъск приключи сделката за Twitter.
За разлика от биткойн – както доуджкойн, така и шиба ину се предлагат в неограничен обем, което означава, че ще е необходимо повече от просто спекулативно натрупване, за да се повишат цените им.
На милостта на Мъск?
Залозите, че Мъск може да разреши криптоплащания с доуджкойн бяха вдигнати с неговия туит миналата седмица на снимка на куче Шиба ину, носещо тениска на Twitter. И все пак ранното рали е в застой, като много инвеститори в крипто все още се чудят колко сериозен е Мъск наистина за доуджкойн.
Най-богатият човек в света например нарече криптовалутата „суетня“ в токшоу през май миналата година, което доведе до срив на цената. След това през януари тази година Tesla започна да приема доуджкойн като разплащателно средство за своите стоки, като например катарамите за колани „Giga Texas“ и мини моделите на електрически превозни средства. Новият парфюм на Мъск „Burnt Hair“ също може да бъде закупен с доуджкойн.