Възможно е обединяване на ББР и Фонда на фондовете
Европейската инвестиционна банка ще изготви доклад за оптимизацията на двете институции

© ECONOMIC.BG / Красимир Свраков
Възможно е сливане на държавната Българска банка за развитие (ББР) и Фонда на фондовете, който управлява финансовите инструменти на Европейския съюз. Това стана ясно по време на заседанието на икономическата комисия в парламента, на което се обсъждаше подписания договор между България и Европейската инвестиционна банка (ЕИБ) за извършване на анализ на дейността на двете институции с цел оптимизацията им.
ЕИБ ще изготви един предварителен доклад с насоки до 3 месеца и един окончателен до 8 месеца.
Какво ще се случи след доклада? Ще има няколко опции, които ЕИБ ще ни предложи за развитието на тези институции, като те включват различни варианти. Някои от тях включват и обединяване на двете институции“, коментира по време на комисията заместник-министърът на иновациите и растежа Мартин Гиков.
Той аргументира предположението си с факта, че и двете институции предлагат гаранционни продукти и така за ползвателите било объркващо с кого и как да се работи.
Ако има една институция, може би ще бъде по-лесно и ясно за пазара кой и какво предлага“.
Той посочи също така, че разходите за управление на двете дружества представляват около 13% от активите, които те управляват. Гиков направи сравнение със същия показател при трите най-големи банки в България – Обединена българска банка, Уникредит Булбанк и Банка ДСК, при които това съотношение е 2% по негови изчисления.
Тоест със сигурност трябва да има някаква оптимизация, за да се продължи напред“, посочи зам.-министърът.
Разбира се, опциите, които ще бъдат предписани от ЕИБ, нямат задължителен характер, а правителството ще реши кой е най-добрият вариант. Ще му е нужна обаче и подкрепа в парламента за нужните законодателни промени.
Междувременно Министерството на иновациите и растежа е възложило на Световната банка да направи преглед на качеството на активите, което да изясни положението на ББР и доколко е капитализирана.
Идеите за оптимизация на Българската банка за развитие и Фонда на фондовете станаха публични през лятото, когато правителството възложи на министъра на иновациите и растежа да намери международна финансова институция, която да изготви оценка на структурата и ефективността на двете финансови институции. Впоследствие, през ноември, Европейската инвестиционна банка обяви, че ще се заеме със задачата. За да започне реални действия обаче, договорът между двете страни трябва да бъде ратифициран от парламента, а процесът започна с комисията по икономически въпроси.
През 2023 г. с тласъка на по-високите лихви по заемите Българската банка за развитие отчете приблизително 35 млн. лв. печалба. Това бе близо до миналогодишния резултат и значително по-добре отпреди две години, когато държавната финансова институция все още бе на загуба.
Банката доби най-голяма популярност през лятото на 2021 г. при второто служебно правителство на президента Румен Радев. Тогава бе разкрито, че тя е раздала няколко кредита в особено големи размери на малък брой клиенти.