„Задраскай миналото, налей от бъдещето!“
Арт-инсталацията в центъра на София предизвика любопитството ни

Снимка: Стоян Йотов
Две стъклени витрини в центъра на София провокират със съдържанието и посланията си. Те са пред Народния театър „Иван Вазов” в столицата.
Основното послание „Задраскай миналото, налей от бъдещето!”, това искат да кажат артистите от Destructive Creation и световната екологична организация "Грийнпийс" в България. Артистите и природозащитниците демонстрират визуално неработещата система на индустриалното земеделие и поставят въпроса как искаме да изглежда производството на храната, която консумираме, пише Дневник.
Дървен кошер за пчели като задрасканото минало, а тубите с пестициди със страховити символи като инвестицията в бъдещето.
"Задаваме риторични въпроси за същността на екосистемите и начина, по който те работят, за да осигуряват на нас хората жизненоважни екосистемни услуги, като опрашването например," обясняват еколозите, цитирани от Дневник.
Арт-инсталациите са част от кампанията на "Грийнпийс"- България за екологично земеделие. Акцентът ѝ е, че екологичното производство уважава биологичното разнообразие и защитава почвата, водата и климата ни.
Земеделските производители, които не нанасят вреди върху околната среда, а се грижат за нея, осигуряват вкусна и здравословна храна. Според природозащитниците "Все още можем да върнем храната ни към това, което тя винаги е била предназначена да бъде: източник на живот".
"Индустриалното производство на ябълки и други плодове и зеленчуци са едни от най-интензивните на химикали сектори в европейското земеделие," се посочва в текста в самите инсталации. "Много от синтетичните-химически пестициди, които се използват, застрашават нашата околна среда и поставят на сериозен риск здравето ни."
"Използването на агрохимикали поставя дивата природа и естествената среда на много диви видове в риск. Пестицидите имат голямо влияние върху загубата на биологично разнообразие. Употребата на пестициди косвено нанася вреди като измирането на пчелни колонии, както и на птици, които се хранят с малки бозайници, които също са били отровени," обяснява друга част от информацията във витрините.
Какво се случва след това: "Тези вторични въздействия се пренасят върху цели популации и се разпростират из цели екосистеми. Засегната е не само природата, там някъде извън домовете ни, а съществува опасност от колапс на цялата хранителна верига," предупреждават организаторите на кампанията.