Заплаха за киберсигурността в световен мащаб
Грешки в софтуера позволяват манипулиране на мобилните устройства
Огромни пропуски в сигурността на мобилните телефони, таблетите и компютрите са открити в софтуера на основните производители. Те могат да предизвикат хакерски набези, както и да подтикнат шпиони и престъпници да подслушват частни разговори и да се намесят в личното пространство на потребителите. Сигурността на текстовите съобщения също е нарушена и те могат да станат обект на нежелани манипулации от страна на трети лица, съобщава Washington Post.
Според германски учени подслушванията са възможни дори и когато мобилната мрежа използва най-съвременни средства за превенция на киберпрестъпленията.
Проблемите идват от морално остарялата международна мобилна мрежа SS7, която е в експлоатация от 80-те години. Според експертите тя е сериозно уязвима и буквално нарушава правата на потребителите по цял свят, заради възможностите за пробиви в сигурността, които технологията и предоставя на хакери и други злонамерени личности.
Сериозно застрашени са големите корпорации, от калибъра на SONY, защото всяко мобилно устройство представлява потенциална пукнатина в бронята на цялата организация. Изложени на риск са не само личните данни на собственика на дадено устройството, но и всяка информация за неговата компания или клиентите, които тя обслужва.
Служителите на големите компании често съкращават процедурите за сигурност за свое удобство. Често фирмите имат голяма полза от използването на мобилни устройства от свои служители, като те повишават производителността. Те обаче масово пренебрегват инсталирането или налагането на допълнителни мерки за сигурност на мобилните устройства, които предоставят за служебно ползване и така поставят на карта стабилното съхранение на клиентските данни и вътрешнофирмената информация.
За миналата година само един от най-големите телекомуникационни гиганти в САЩ е засякъл 63 000 инциденти със сигурността, които са свързани със загуба или кражба на лаптопи, USB устройства, телефони и други устройства, съчетани с човешки грешки, включително изпращане на чувствителна електронна поща на грешен адрес или качване на частни данни на публичен сървър.