Защо мъглата вреди на здравето ни?
Най-мръсен е въздухът в София, Благоевград и Перник

Мъглите, които се задържаха повече от две седмици в цялата страна, имат последици върху здравето ни. Какво обаче се крие в тази бяла мъгла и можем ли да се предпазим?
Мъглата е опасна за хората, тъй като съдържа голяма норма фини прахови частици, които вредят на нашето здраве. Това време е най-опасно за хронично болните с дихателни проблеми.
„Замърсяването с фини прахови частици на въздуха продължава да бъде проблем за страната. През зимата концентрациите са по-високи, а замърсяванията са по-чести. Причина за това са битовите изгаряния на твърди горива в битовия сектор, в съчетание с неблагоприятните метеорологични условия. Безветрието също спомага за задържането на фини прахови частици“. Това обясни Тодорка Петкова, главен експерт Изпълнителна агенция „Околна среда“, цитирана от БТВ.
Експертът коментира, че концентрациите на фини прахови частици през деня са постоянно високи. Към 9 часа тази сутрин нивото им бе завишено два пъти (121,8 микрограма/куб. метър). Нормата е 50 микро грама на кубичен метър, като на всеки час стойността се променя, а нормата е средноденонощна.
За последното денонощие е регистрирано превишение на нормата за фини прахови частици в 13 населени места. През изминалото денонощие най-мръсен е бил въздухът в столицата (Павлово и Хиподрума), Благоевград и Перник. Те са превишени повече от три пъти, обясни Тодорка Петкова.
Над два пъти са превишени нормите в Плевен, Пловдив, Смолян, Кърджали. Под тази норма са във Варна, Бургас, Русе, Горна Оряховица.
Годишно е нормално нормата на фините прахови частици да се надвиши само 35 дни. През 2014 г. в 37 пункта от общо 47, в които се измерват концентрациите на фини прахови частици, е надвишен допустимият брой. Най-голям брой превишения на нормата за 2014 г. се наблюдават във Видин, Монтана, Плевен, Ловеч, където превишението е над 100 дни. Най-малък брой превишения са отчетени в Добрич, Девня, Рожен.
Отоплението с твърди горива е основна причина за замърсяване на въздуха. Когато няма мъгла през отоплителния сезон и има по-силен вятър, нормите са превишени малко. Но в съчетание с мъгла и безветрие, те се качват много.
Сред мерките, които се предприемат за намаляване на нормата на фините прахови частици, е изготвяне на план за действие за намаляване емисиите от фини прахови частици в различните населени места и изпълнението му.
От екоминистерството съветват домакинствата да се отопляват с добре изсъхнали дърва, за да се избегне силното замърсяване на въздуха.