Зелената енергия е ключът към енергийна независимост

© ECONOMIC.BG / ГБС
От началото на руската инвазия в Украйна ние сме в глобална енергийна война. Събитията са безпрецедентни от петролната криза през 1973 г. Енергийните ресурси се използват с политическа цел, за да може Русия да се противопостави на санкциите, наложени ѝ от ЕС и САЩ. За да отговорят на променящия се глобален ред, страните ще трябва да ускорят зеления енергиен преход и да инвестират повече в нови технологии и нови енергийни ресурси.
Така проф. Маночер Дорадж откри енергийния форум на тема „Намиране на баланс между сигурност, достъпност и устойчивост“, който се проведе в американския университет TCU във Форт Уорт (Тексас). Освен академичната общност, в събитието се включиха и представители на петролни, газови и ВЕИ компании, които очертаха развитието на енергийния сектор в САЩ и Европа.
Във форума се включи и Калин Пешов, член на Борда на Ralph Lowe Energy Institute към университета TCU.
Пешов акцентира върху количествата природен газ, които се потребяват на годишна база в Европа, както и на общия обем електроенергия, произвеждан от газ. По думите му дефицитът в Европа може да бъде запълнен с помощта на енергията, произведена от възобновяеми източници, малки атомни реактори, както и съхраняването на същата посредством водород и други алтернативни форми.
Проф. Дорадж върна участниците в събитието във времето преди войната. По думите му тогава е имало консенсус между производителите на енергия и потребителите, а правителствата са били медиатори в тези отношения. Всичко това обаче се променя след войната в Украйна. Русия продава газ с големи отстъпки на Китай и Куба, а по думите на професора, това ще промени из основи глобалния ред.
САЩ добре осъзнават това. Професорът акцентира върху документ, публикуван преди дни от Белия дом. По думите му той е от съществено значение, защото така администрацията на президента Джо Байдън казва, че няма да бъде просто страничен наблюдател в променящата се глобална енергийна сигурност, а напротив – ще води тази промяна.
Ще бъдат отключени 11 млрд. долара за ускоряване на енергийния преход, а това със сигурност ще накара и другите развиващи се страни да инвестират също средства“, коментира професорът.
Инвестициите в борбата с климата също трябва да продължават. По думите на професора, цената на климатичните бедствия, които сполетяха САЩ тази година (пожарите и сушата), е около 152 млрд. долара.
Това число непрекъснато ще расте. Именно заради това ние трябва да действаме.“
Кенет Вагнер, изпълнителен директор на Hamm Institute for American Energy към OSU коментира, че енергийният пазар може да бъде повлиян чрез регулаторни принципи, с които да се ускори зеленият преход, т.е. енергията, произвеждана от слънцето и вятъра. В същото време трябва да „изтичим“ традиционните енергийни източници и да впрегнем технологиите в производството на водород.
Ако всички тези фактори може да бъдат балансирани, то ние ще имаме сигурна енергийна система“, заяви Вагнер.
Всички искаме да сложим край и на замърсяващите начини за производство на енергията и искаме да пазим околната среда. Трябва да намерим начин цялата тази система да работи в съвкупност, подчерта той.
Рийд Блейкмор, заместник директор на The Atlantic Council Global Energy Center припомни събитията преди войната, когато Русия водеше разговори с Германия за пускането на „Северен поток 2“.
Тогава всички казваха, че това е просто бизнес решение, но се видя, че е въпрос на нещо повече. Става въпрос за веригата на доставки на енергия. Кризата сега ни дава възможност да преосмислим как възприемаме енергийната си сигурност“, заяви Блейкмор.
Според него природният газ ще бъде изместен от други енергийни ресурси в бъдеще и именно тяхното развитие ще е важно за всяка една страна, така че да може да гарантира и националната си сигурност.
До преди няколко годни смятахме природният газ за вечното гориво, но ситуацията се променя динамично. Сега водородът като решение е много по-близо до пазара, отколкото някои експерти, инженери и икономисти смятат“, добави Джон Ди Дионато, вицепрезидент на компанията NextEra Energy Resources LLC.
Дионато отговаря за изпълнението на повече от 150 големи ВЕИ проекта в САЩ и Канада. Освен това компанията инвестира в пилотни водородни проекти. Ориентирана е и към декарбонизиране на транспортния сектор. По думите на Дионато декарбонизацията в енергийния сектор ще отключи проекти на стойност на 2 трлн. долара, а това освен възможност е и огромно предизвикателство.
Дерек Вонг, вицепрезидент на компанията Excelerate Energy Inc., която се занимава с изграждането и оперирането на т.нар. „Е-FIT” гъвкави терминали за втечнен газ, коментира, че конкуренцията на пазара в момента е огромна. Всяка държавата иска да подсигури газовите си ресурси с дългосрочни договори, а проблем понякога е липсващата структура за приемане на втечнения газ.
Няма как да имаме енергиен преход без енергийна сигурност и инфраструктура, Ние го научихме преди години, а Европа го научава сега по трудния начин. Да замениш руския газ за 8 месеца е огромно предизвикателство“, заяви Вонг.
По думите му компанията води преговори с правителството на Германия относно замяната на руския газ, използването на други ресурси, за да може страната да отговори на търсенето през предстоящата, но и следващата зима. Excelerate Energy Inc. е специализирана в изграждането на гъвкави терминали и оперира през последните 20 години на пазари като Бразилия, Аржентина, Пакистан, Израел, но и части от Европа.