2013: Бюджет с малко възможности и предизборни елементи
Най-голямото увеличение на разходите през следващата година е за социални плащания, логичен ход в предизборна година
Първият прочит на проектобюджетът на България за 2013 г. показва запазване на повечето разходи от миналата година и в добавка обещаното увеличение на пенсии и заплати към някои съсловия. Разбира се приходите също са увеличени пропорционално, за да се запази малкия бюджетен дефицит, с който се хвали правителството.
Основните показатели в проектобюджета са 1.8 млрд. лв. повече данъчни приходи и също толкова увеличение на разходите. Прогнозата за бюджетния дефицит също остава почти без промяна - 1.1 млрд. лв. при прогнозен 1.09 млрд. през 2012 г. Заради по-големия Брутен вътрешен продукт в номинално изражение - 81.5 млрд. лв. дефицитът се оценява на 1.3% при очакван 1.4% през тази година.
Към бюджета за 2013 г. механично се добавя обещаното увеличение на пенсиите от 1 април, което струва 586 млн. лв. на хазната. Парите за образование се увеличават със 120 млн. лв., а за отбрана средствата се увеличават с 260 млн. лв., от които 220 млн. за по-големи осигуровки на полицаите и военнослужещите. Така се обхващат групите, които имат най-голяма нужда от "обгрижване" преди избори.
"През последните години все така се получава. Предизборно се започват едни харчове, които се прехвърлят на другото правителство. Това не е добра практика, но ще бъде оценено от избирателите на изборите", коментира за Economymagazine.bg председателят на икономическата комисия в парламента Мартин Димитров.
Разбира се правителството трябва да намери достатъчно приходи, за да успее да подсигури разходите, при положение, че трябва да се запази нисък дефицит, който заедно с ниската задлъжнялост е най-голямата гордост на правителството. Най-големите надежди за повече приходи са насочени към косвените данъци, които в една или друга степен ще се повишат заедно с вдигането на минималната работна заплата и пенсиите. Най-уязвимите социални групи не пестят, а харчат. Именно те ще подсигурят повечето приходи.
Заложената инфлация в Бюджет 2013 никак не е малка - 3.4%. Именно поскъпването, което през 2012 г. е едно от най-големите след началото на кризата, е надеждата на правителството. Дори и да не се оправдае прогнозата за реален икономически растеж от 1.9% през 2013 г., в номинално изражение приходите ще бъдат постигнати при една сравнително висока инфлация. През август 2012 г. поскъпването при цените на дребно е вече 3.9%.
Мартин Димитров коментира още, че бюджетът е рисков. "Приходите са надценени, особено от ДДС. Заложен е и скъп курс на долара, който заедно с очакваните още по-високи цени на петрола, са надеждата на правителството да събере повече приходи", коментира той.
Според него не е изключено да се появят странични разходи в бюджета, които да увеличат разходите. "Разходната част е подценена предвид предстоящите избори и на фона на евентуални разходи по АЕЦ "Белене", добавя той.
Освен на косвените данъци, правителството залага и на по-голямото вътрешно потребление. През последните години то се свива, предвид обедняването на хората. Статистиката показва, че хората, които разполагат със средства предпочитат да ги държат за "черни дни" в банката, а тези, които обедняват, просто няма какво да харчат. Растящата безработица също е значителен проблем, който е удар по потреблението.
"Реалистично е да очакваме повече приходи, въпросът е дали ще бъдат толкова, колкото се очаква. Всичко зависи от това, дали безработицата ще се отблъсне от дъното", коментира за Economymagazine.bg Петър Ганев, старши икономист в Института за пазарна икономика.
Според него дори пенсионерите да харчат повече, това няма как да компенсира разходите на работещите. "Основният въпрос сега е дали увеличението на приходите от данъци ще бъде толкова, колкото очаква правителството", добавя Ганев.
Залитането към гласоподавателите може би не е приключило с повечето пари за социални разходи. Представеният вчера проектобюджет е само първия вариант, а следват преговори с бизнеса и социалните партньори. Следва да се види дали икономическата логика ще успее да надделее над изкушението да се действа чисто предизборно и популистко.