Банкерите очакват тежки месеци
До края на годината се очакват нови съкращения на персонал и разходи при глобалните инвестиционни банки
Глобалните инвестиционни банки очакват лошо второ полугодие от гледна точка на пазарна активност и приходи, пише Financial Times. Очакванията на банкерите са второто шестмесечие да бъде свързано с масови съкращения на персонал, орязване на заплати. Те правят своите прогнози на база очакванията за рязък спад в пазарната активност, което пък ще доведе до спад в броя на сделките и от там таксите и комисионните ще намалеят значително.
Данните на Thomson Reuters показват, че през първите шест месеца на годината консултантските такси по сделки за сливане и придобиване, както и по емитиране на акции и облигации, са намалели до 32 млрд. долара. Това е над 25% спад спрямо същия период на 2011 г. Като цяло активността в края на първите шест месеца на годината намалява с 24% спрямо предходната година до 898.5 млрд. долара година, показват данните на Mergermarket.
Според банкери причината за намалената активност са кризата в еврозоната, икономическото забавяне в големите азиатски икономики и наближаващите президентски избори в САЩ. Те са на мнение, че тези фактори ще продължат да тежат на корпоративните настроения.
По никакъв начин 2012 г. няма да бъде добра година", коментира Кристиан Майснер, оглавяващ инвестиционното банкиране в Bank of America Merrill Lynch. "Възможно е да има кратки изблици на активност и някои добри месеци, но наистина трябва първо да бъде решен макроикономическият проблем", коментира той.
През последните няколко години банките съкратиха голяма част от персонала си, което според FT може да ги принуди да се оттеглят изцяло от някои по-малко печеливши пазари и такива, които не оправдават фиксираните им разходи.
Редица банки са достигнали до момента, където ще трябва да направят редица структурни решения и да преоценят цялостния си бизнес, смята оглавяващият инвестиционното банкиране не Barclays за Европа, Близкия Изток и Африка Томас Кинг.