Богомил Манчев ще обжалва гаранцията от 1 млн. лв.
Собственикът на „Риск инженеринг“ беше обвинен, че е помогнал на директора на НЕК да присвои 8 млн. лв.
Председателят на "Булатом" и собственик на "Риск инженеринг" Богомил Манчев, който днес получи обвинение за подпомагане в присвояването на 8 млн. лв., ще обжалва наложената му рекордна гаранция от 1 млн. лв. Това каза на пресконференция самият Манчев, цитиран от БТА.
Според Богомил Манчев решенията на Министерския съвет (МС) и Народното събрание (НС) не влияят върху изпълнението на търговски договори между дружествата в случая НЕК и "Атомстройекспорт", след като ресорният министър не е разпоредил уреждане на взаимоотношенията между тях. Богомил Манчев определи обвиненията срещу него като "абсурдни" и прогнозира, че действията на властите ще повлияят отрицателно на арбитражното дело за "АЕЦ Белене", което заведе "Атомстройекспорт" срещу Националната електрическа компания (НЕК).
По-рано тази сутрин Богомил Манчев беше обвинен, че е помогнал на директора на НЕК да присвои 8 млн. лв. Като "помагач" беше замесен и директорът на "Уорли Парсънс" Събин Събинов.
"Имаме мораториум, наложен на 29 март, строежът е спрян, а същевременно парите по него продължават да изтичат и да се плащат. Ако на някой това му се вижда редно, просто да го обясни на българските граждани. Предполагам, следили сте публични изяви на вече обвиняемия Богомил Манчев, в които той нееднократно намекваше, че има договорни отношения. И, ако трябва да перифразирам думите му, не е луд този, който яде баницата, а този, който му я дава. Той буквално призна, че е ял баницата. Тази гаранция е в резултат на преценено, внимателно и обстойно, неговото имуществено състояние", обясни заместник-главният прокурор Борислав Сарафов, цитиран от БНТ.
"Решението от 29 март 2012 година по никакъв начин няма отношение към търговските договори. Решението от 29 март 2012 г. разпорежда, че ще се спира проекта "Белене", а самото спиране е продължителен процес, който изисква съответните писмени разпореждания от длъжностните лица в тази държава и работят на длъжност министър", коментира от своя страна Богомил Манчев.
На 20 септември при акция на СГП в офисите на "Риск Инженеринг" бяха иззети договори и финансово-счетоводни документи. Няколко дни по-късно Манчев заяви, че зад акцията на прокуратурата в офисите на "Риск инженеринг" стои както личен, така и политически интерес.
Обвиненията са, че след спирането на проекта за изграждане на АЕЦ "Белене" е продължило плащането на възнаграждения за консултации, които са на обща стойност 13 млн. лв.