Европа се германизира
Според Уилям Кеш фискалният пакт е абсолютно незаконен
"Това не е криза на еврозоната, а криза на ЕС. Ние пострадахме много от колапса на търговията и икономическия растеж в Европа. Предупреждавах за това още преди 15-20 години. Не съм против Европа, но когато вържеш всички в една юридическа рамка, която не работи, води до криза на Съюза, още повече когато в него всички нарушават правилата". Това каза председателят на Комисията по Европейски контрол в Камарата на общините на британския парламент Уилям Кеш в интервю за БНР.
Според него фискалният пакт е абсолютно незаконен, защото използва институции като Европейския съд, а Германия и Франция нарушавали пакта за стабилност и растеж. Друг пример, който даде Кеш е въпросът дали ако Гърция се откаже от еврото трябва да излезе и от ЕС.
"Все повече наблюдаваме германизирането на Европа. Това е твърде много власт в ръцете на една държава. Трябва да считаме това за политически проблем. после идва икономическия за Испания, Италия, Гърция, Кипър, Ирландия, Португалия – списъкът е безкраен", каза още Кеш. Според него причината за икономическата каша е, че няма въздух за малкия и среден бизнес. "Има твърде много безполезно законодателство, което така регулира нещата, че пречи на малките и средните предприятия да имат печалби, да се конкурират с останалия свят", коментира експертът.
За да има система в ЕС, която да работи Кеш смята, че е необходимо да се съберат всички страни-членки на ЕС, които наново да установят принципите на ефективно работеща европейска общност. "Сегашната система нито е демократична, нито е работеща", каза той.
"Трябва да сме наясно с първопричините за кризата. Имаме обща валута, но нямаме обща политика и трябва да променим това. Имаме държави с прекалено големи дългове, чиито бюджетни баланси са неприемливи. Има липса на доверие в еврозоната и трябва да намерим механизми като фискалния пакт", каза Гюнтер Крихбаум, председател на Комисията по европейски въпроси в Бундестага. Според него само чрез общи правила ще избегнем повторна криза.
"Дълбоко съм убеден, че в Германия се нуждаем от референдум, ако искаме да създадем този ЕС и този политически съюз, който искаме за нашето бъдеще. Ще дойде ден, когато този референдум ще бъде необходим, защото нашата конституция има своите граници", коментира той.