Контрабанда и наркотици вдигат БВП на Германия с 85 млрд. евро
От 1 септември влизат в сила нови статистически правила за ЕС

Включването на дейности като проституция, контрабанда и търговия с наркотици и оръжие ще повиши Брутния вътрешен продукт на Германия с 80-85 млрд. евро, пише Deutsche Welle, цитирана от БГНЕС.
От 1 септември новите правила на Евростат за изчисляване размера на икономиката влизат в сила за всички страни в Европейския съюз. Досега страните прилагаха различен подход при калкулирането и включването в БВП на дейности от така наречените „сив” и „черен” сектор. Новият метод е обсъждан в рамките на ООН от 2003 г., а през 2008 г., с оглед новите критерии, организацията е одобрила Система за национално счетоводство. За първи път тя е приложена от Австралия, а от миналата година влиза в сила и в САЩ. В рамките на общността стандартите се прилагат до този момент от Франция и Холандия.
В Германия по официални данни работят 400 хил. проститутки, сред които и 20 хил. мъже. Техният общ годишен оборот достига 14,6 милиарда евро. След изчисляване на професионалните разходи - за наем на стаи в публичните домове, специални дрехи, предпазни средства - според статистиката, "брутната добавена стойност" на този вид дейност достига около 7,3 милиарда евро.
Информация за количествата на употребяваните наркотици ще бъдат взети от мащабно проучване на федералното здравно министерство, а вътрешното ведомство има сравнително актуална представа за цените им на вътрешния пазар.
„Дори не всички да споделят критериите, по които те се определят, от съображения за сравнение е необходимо да се достигне до единно решение”, казва статистикът Норберт Рет. Той посочва, че е трудно да се определи точно колко голям ще е ефектът от промяната, но вероятният ръст в БВП на Германия ще е около 3%. Рет опровергава критиките, че по този начин правителствата целят да намалят с технически способи делът на публичния дълг към БВП. Според него понижението средно за ЕС няма да е по-голямо от 1,9 процентни пункта. За най-голямата икономика на континента то ще в порядъка на 2,3 процентни пункта – от 80 на 77,7% от БВП.
Според новите правила държавните разходи за оръжие и публичните и частните разходи за научноизследователска и развойна дейност ще отчитат вече като инвестиции.