Миков: Имахме отворен и социален парламент
Той определи избора на Пеевски за шеф на ДАНС като сериозна грешка

„Отварен и социален парламент, необходим парламент. Парламент, който направи всички усилия да отговори на онова, което хората очакваха през февруари 2013 година”. Тези определения даде в „Здравей, България” председателят на Народното събрание Михаил Миков за 42-ото Народно събрание, което той ръководи.
Според него във висока степен този парламент е отговорил на очакванията на хората. „Бяха постигнати социални решения, които бяха необходими и за пенсионерите, и за майките с деца, и за замразените доходи”, каза Миков.
Икономиите, направени от парламента за малко повече от година работа, са над 700 хиляди лева, каза още Миков.
Правителството си тръгва, защото му дойде времето, с осъзнатото разбиране, че е свършил много неща, които хората очакваха на предсрочните избори през 2013 г. и че отношенията в мнозинството не осигуряват нормална среда за по-нататъшно прокарване на политики, да не говорим за по-тежки реформи, които изискват сериозна подкрепа в мнозинството, коментира Миков.
Попитан кандидатурата на Делян Пеевски за шеф на ДАНС ли е била най-голямата грешка на кабинета „Орешарски”, председателят на Народното събрание отговори, че е трудно да се каже. „Това беше една от сериозните грешки, която доведе до бърз спад във възможностите за нормално функциониране на парламента”, заяви той.
Като много сериозен определи парламентарният шеф Михаил Миков въпроса с КТБ. Самата възможност за предизвикване на криза поставя въпроса всичко в системата ли е върви нормално.
Сблъсъкът Пеевски- Цветанов не би довел до това развитие, ако институции и медии не бяха участвали. Корпоративното влияние върху политиката някак си неусетно придоби голямо значение, каза той. Три дни след като се затвори банката получих първата справки. Имам своите изводи, каза той.
Смятам, че БСП ми е дала много и в такива моменти аз също трябва да й давам, обясни Миков кандидатурата си за лидер на БСП. БСП мина през тежка опозиция и оцеля, за да участва два пъти в управлението. Нека аз да бъда сам за себе си убеден при участието в това състезание, че мога да направя достатъчно, че БСП да е най-мощната политическа сила отново. Много е лесно да хвърляш камъни. Аз съм част от ръководството на БСП и не бих изнасял пред медиите грешки, които добре знам. Знам, че общественото любопитство е огромно към БСП, значи тя има бъдеще. Нека конгресът перцени кой, каза той. Миков призна, че има опасност социалистите да излязат по-разединени след конгреса и затва призова всеки да помисли, а не да търси лични, групови или корпоративни облаги.
Поуките от съвместното управление с ДПС трябва да очертаят следващите ни решения, а не после да се тюкаме защо. Къде преди време бяха крайните критици на взаимоотношенията ни, попита Миков.