Патентните тролове струват 29 млрд. на бизнеса в САЩ
Удовлетворените искове през 2011 г. са 5 842 броя, което е над четири пъти повече от тези през 2005 г.
Компаниите в САЩ са загубили близо 29 млрд. долара в съдебни битки с така наречените "патентни тролове" през 2011 г. Това е резултатът от проучване на Бостънския университет по право. Изследването показва, че спрямо 2005 г. увеличението е четири пъти, след като удовлетворените претенции са за 6.6 млрд. долара.
Общият брой на исковете през 2011 г. е 5 842, докато през 2005 г. цифрата е била над четири пъти по-малка - 1 401 претенции.
"Патентните тролове" са компании, които събират и регистрират патенти, които не се използват за реално производство на продукти. Целта им е да печелят на гърба на компаниите, които създават реални продукти.
Основна цел на "троловете" са компаниите с годишен оборот под 1 млрд. долара. Исковете към големите корпорации са по-малко, но за сметка на това сумите са по-значителни.
Останах изключително изненадан от мащаба и последствията върху малките компании от този вид патентни спорове, коментира Джеймс Бесен, преподавател по право в университета. "Ефектът върху иновациите е много по-голям, отколкото си мислихме преди", добави той.
Според него резултатът от проучването показва системните проблеми в щатската патентна система. "Последните съдебни решения и законодателство, които върнаха някои патентни права, само ни отдалечиха от борбата срещу това, което ние смятаме за скъпо неудобство за бизнеса", коментира още Бесен.
Като пример за действие на патентен трол се посочва искът на американската компания IPAT срещу разработчиците на антивируси Symantec, Sophos, McAfee, Лаборатория Касперски, F-Secure, CA, Trend Micro, Eset, както и срещу Microsoft и Novell. Всички те бяха обвинени в нарушаване на патенти, които описват начин за ограничаване на пускането на компютърни програми.