Проблемите в добивната промишленост се задълбочават
През септември понжиението на цените спрямо предходната година е с 8%
Проблемите в добивната промишленост на България се задълбочават с всеки изминал месец, показват данните на НСИ. През септември цените, на които предприятията от добивния сектор пласират своята продукция на вътрешния пазар, са паднали с 0.2% спрямо предходния месец. При сравнение с предходната година се наблюдава спад от 8%, който се дължи в най-голяма степен на по-ниските с 14.8% цени на металната руда.
От началото на годината цените в добивната промишленост падат постоянно, като през някои от месеците годишният спад надхвърляше 10%. Голяма част от понижението от началото на годината се дължи и на по-ниските цени при добива на въглища. През септември обаче цените са се увеличили със 5.3%, а причината е административното увеличение на цените на въглищата, добивани от държавните мини. От 1 септември цената на въглищата, добивани от "Мини Марица-изток", беше вдигната с постановление на енергийния министър Драгомир Стойнев от 71.5 лв. на 75 лв. за тон, или с 5%.
Данните за обемите в добивната промишленост през септември все още не са изнесени, но през август НСИ обяви, че те намаляват с 8% на годишна база. Добивът на въглища намалява с 4.5%, на метални руди - с 3.2%, а на неметални суровини - с 2.2%. При добивът на въглища това беше един от най-малките спадове за годината, след като през май достигна 59%.
Общият индекс на цените на производител през септември 2013 г. спада с 4.2% в сравнение със същия месец на 2012 г.
В преработващата промишленост намалението на цените на производител е с 3.5% спрямо септември 2012 година. По-съществено намаление се наблюдава при производството на основни метали - с 10.3%, при производството на автомобили, ремаркета и полуремаркета - с 3.7%, и при производството на хранителни продукти - с 2.4%, а увеличение е регистрирано при ремонта и инсталирането на машини и оборудване - с 5.6%, при производството на метални изделия, без машини и оборудване - с 5.2%, при производството на напитки - с 3.4%, и при производството на превозни средства, без автомобили - с 2.4%.