Регулаторите в Китай натискат компании от САЩ и ЕС
Поднебесната империя е на път да загуби статута на трактивна инвестиционна дестинация, алармират от Американската търговска палата
Инвестиционен климат

Чуждестранните компании на територията на Китай са обезпокоени от нарасналия натиск от страна на регулаторите, информира американската агенция Associated Press (AP). Данните са от проучване на Американската тъговска палата.
Почти половината от компаниите, взели участие в запитването, са заявили за „избирателно и субективно прилагане“ на законите и правилата на Китайската народна република (КНР). Според тях това може да доведе до това, че Пекин „напълно ще загуби статута си на атрактивна инвестиционна дестинация“.
„Най-активното „внимание“ на китайските регулаторни органи привличат такива сектори като фармацевтика, производство на медицинско оборудване и автомобили, а също така високотехнологичните отрасли“, отчете вицепредседателят на Американската търговска палата Лес Рос.
Припомня се, че и Европейската търговска палата през текущия август изразяваше опасения от натиска от страна на регулаторите в КНР, които изискват от компаниите да плащат глоби по различни обвинения без провеждане на пълноправни съдебни заседания.
По-рано тази година властите на КНР започнаха антимонополни разследвания срещу водещи компании от САЩ и ЕС. Сред тях са Microsoft Corp., Qualcomm Inc., Audi AG, Daimler AG и Chrysler. Също така, Пекин глоби цели 12 японски производители на автомобилни части за общо 202 млн. долара, като ги обвини в „сговор с цел завишаване цените на продукцията“.