Стиглиц: Европейските държави да си поделят дълговете
„Ако не направите това, съществува следната негативна закономерност: слабите страни стават по-слаби, а цялата система се разпада“, заявява нобеловият лауреат в интервю пред Blooberg
Европейските правителства трябва да споделят миналите си задължения, за да вдигнат бремето на високите лихви от Испания и Гърция и да стартират банковия съюз с депозитно застраховане, за да предотвратят изтичането на капитали, смята нобеловият лауреат Джоузеф Стиглиц, цитиран от Bloomberg.
„Ако не направите това, съществува следната негативна закономерност: слабите страни стават по-слаби, а цялата система се разпада“, заявява Стиглиц, в интервю пред Blooberg – „И това е нещо, което трябва да бъде направено доста бързо, защото след няколко години в испанските банки няма да са останали пари“.
Европа е изправена пред задънена улица по отношение на битката с кризата и различията по отношение на банковия съюз, гръцкия дебат за това как да бъдат изпълнени условията по спасителния пакет и влачещата крака Испания, по въпроса за евентуалното искане на спасителна помощ, коментира Блумбърг. Президентът на ЕС Херман ван Ромпой предупреди вчера за тенденцията „да се губи чувството за спешност“.
„Трябва да има някакво споделяне на миналите дългове“, казва 69-годишният Стиглиц, който бе председател на комитета на икономическите съветници на президента Клинтън от 1995 до 1997.
Забавянето на внедряването на банковата рамка само ще доведе до влошаване на ситуацията в Европа, коментира той.
„Испанските банки ще са много отслабени, ако се чака още. Системата може напълно да се разпадне или кредитирането да стане толкова ограничено, че икономиката да затъне допълнително и да станем свидетели на порочно спираловидно движение надолу. Нещата са зле и сега и може да станат още по-лоши“
„Бездействието ще причини неизвестни политически последствия“, смята Стиглиц. Той не е оптимист, защото според него европейските лидери не показват, че бързат и са се фокусирали върху икономиите.
„Не съм чул от важните хора, в Германия и Франция, да кажат “ икономиите няма да проработят, и ни трябва нова стратегия“
Нещото, което обаче ми дава надежда е това, че политиците трайно повтарят ангажимента си към съществуването на еврото, казва Стиглиц.