Светът на визуалните ефекти
Големите компании за компютърно генерирани образи залязват, българското Bubu Studio търси път към Холивуд
Конкуренция

В индустрията на визуалните ефекти идва нова ера. Големите студиа фалират, тъй като в ситуацията на икономическа криза не могат да си позволят да имат персонал от над 500 души. Такъв е случаят с Rhythm & Hues, които получиха Оскар за тигъра в «Животът на Пи», и скоро след това банкрутираха до голяма степен заради същия този звяр, над който са работили близо три години. Компанията Digital Domain Media Group, която е специализирана в създаването на реалистични компютърно генерирани човешки герои и образи и има награди от Американската филмова академия за визуалните ефекти на филми като "Титаник", също не бе подмината от фалита.
Всеки, който е в този бранш, e добре да знае, че засега голямото кино възприема визуалните ефекти по-скоро като технически придатък, а не толкова като изкуство, макар за успеха си да разчита именно на тях.
Парадоксът е, че от години насам най-печелившите американски филми залагат на визуалните ефекти, а не толкова на сценарий или режисура, но за това се дават само трохи от големите пари и от световната слава. Тази е основната причина, поради която известни студиа се принудиха да правят масови уволнения, а индустрията се изнася в страни, където всичко се прави по-евтино. В това е шансът на по-малките компании за постпродукция, които са далече от Холивуд. В тази ситуация Bubu Studio реши да тества възможностите си.
Повече четете в бр. 39 на сп. "Икономика"