Абу Даби иска да направи революция в търговията с петрол
Емирството опитва да наложи собствения си сорт Мурбан, който да промени световните пазари

Сгушено между Оманския залив и скалиста планинска верига, прашното пристанище Фуджейра не е очевидна база, от която да се опитате да революционизирате петролните пазари в Близкия изток. Но в понеделник, когато Абу Даби започне да продава фючърсни договори за своя петрол и след това изпраща варелите от Фуджейра, това ще отбележи агресивна промяна от страна на емирството, което се надява да промени начина, по който се остойностява почти една пета от суровия петрол в света, пише в свой анализ Bloomberg.
Държавите от Персийския залив изпомпват близо 20 млн. барела петрол на ден и Абу Даби иска фючърсите за неговия сорт Мурбан да се превърнат в основния еталон за региона.
Най-големите производители в Персийския залив, включително Саудитска Арабия, Ирак и Обединените арабски емирства, на които Абу Даби е столица, традиционно определят цените на барелите си въз основа на критерии от други региони. Те продават предимно суровината си директно на рафинерии или международни компании с дялове в техните полета. Важно е, че те са попречили на тези клиенти да препродават петрола и да се възползват от арбитражните възможности, които съществуват на световните енергийни пазари.
Сега Абу Даби премахва тези пречки с цел да отвори петрола си както за финансови, така и за физически търговци. Инвеститорите в световен мащаб търсят фючърси за суровини поради високата им доходност спрямо други активи и за да се предпазят от нарастване на инфлацията.
След като бъде продаден на борса, петролният сорт Мурбан ще бъде изпратен по тръбопровод до Фуджейра, където пустинните полета на Абу Даби физически се свързват с глобалните пазари.
„Ако успеят - и мисля, че шансовете са добри - фючърсите на Мурбан могат да бъдат ключов момент за ценообразуването на петрола в Близкия изток“, каза Вандана Хари, основател на базираната в Сингапур петролна консултантска компания Vanda Insights. „Ако значителна част от суровината от Близкия изток се търгуват свободно на спот пазара, това може да накара други регионални производители да последват ръководството на Абу Даби.“
За да помогне на каузата си, Abu Dhabi National Oil Co. - държавната енергийна компания - похарчи около 900 млн. долара за изграждане на място за съхранение на 40 млн. барела в пещери под планините на Фуджейра. „Това и резервоарите, които Adnoc вече има на пристанището, ще осигурят наличност от сорта Мурбан, за да се управляват евентуални прекъсвания на доставките“, каза Халед Салмийн, ръководител на маркетинга и търговията на компанията.
Adnoc може да изпомпва около 2 млн. барела на ден от сорта Мурбан и се ангажира да осигури на борсата половината от това количество през следващата година - в съответствие с или по-голямо от предлагането на днешните основни петролни сорта – Брент и WTI.
Ликвидността е критична за цялото уравнение“, каза Крис Бейк, директор на Vitol Group, най-големият независим търговец на петрол, който подкрепя борсата.
Създаването на нов еталон едва ли ще бъде лесно. Търговците на петрол не харесват промяната, особено когато вярват, че пазарите вече вършат добра работа, съчетавайки търсенето и предлагането. S&P Global Platts предизвика шум тази година, след като обяви, че ще ремонтира основния бенчмарк – Брент. Но беше принуден да отложи плана за неопределено време.
Мурбан също ще се изправи пред конкуренция в региона. Platts публикува ценови ставки на петрола в Дубай, а дубайската стокова борса търгува фючърси на оманския суров петрол. И двете действат като еталон за доставките от Близкия изток до Азия.
И все пак Абу Даби казва, че комбинацията от високо предлагане, лесен достъп до пазарите за потребление на петрол от Фуджейра и липсата на търговски ограничения ще привлече много купувачи на борсата. Филип Хури, бивш енергиен банкер в HSBC Holdings Plc, който Adnoc нае през 2018 г., за да изгради търговските си операции, каза, че Мурбан може дори да се конкурира с Брент и WTI.
Фючърсната платформа ще се управлява от базираната в Атланта Intercontinental Exchange Inc. и се нарича ICE Futures Abu Dhabi. Миналата седмица ICE одобри Goldman Sachs Group Inc., Citigroup Inc. и 22 други банки и брокери като членове на борсата.
Планът на Adnoc подчертава по-голямата амбиция на ОАЕ да монетизира своите въглеводородни ресурси по-бързо, в случай че търсенето на петрол започне да намалява с глобалното преминаване към по-екологична енергия. Страната има за цел да увеличи производствения капацитет от около 4 млн. барела на ден до 5 милиона през 2030 г., което ще я превърне в най-големия производител в ОПЕК след Саудитска Арабия.
Търговията с Мурбан и увеличаването на капацитета може да повишат напрежението в Организацията на страните износителки на петрол, според Хари от Vanda Insights. Държавите от Персийския залив доминират в картела и са склонни да постигат единство. Те също започнаха безпрецедентно съкращаване на производството миналата година, за да засилят цените с разпространението на пандемията от коронавируса.
И все пак ОАЕ твърдят, че фючърсите на Мурбан няма да повлияят на ОПЕК или способността му да стабилизира цените на петрола. „Определено се надяваме други регионални производители да приемат Мурбан като еталон за собствения си суров петрол, каза Кюри от Adnoc този месец.