Адронният колайдер на ЦЕРН набира мощност
Изследователи се надяват да разгадаят Вселената
Големият адронен колайдер на Европейската организация за ядрени изследвания (ЦЕРН) - най-мощният ускорител на частици в света - бе рестартиран във вторник след двугодишен преглед и ремонт, съобщи в изявление ядрената лаборатория. Рестартирането на ускорителя предизвиква голямо вълнение в научната общност.
На 21 март стана късо съединение в Големия адронен колайдер, което принуди работещите в ЦЕРН да отложат новия пуск. Инцидентът стана в една от веригите на огромните електромагнити.
Инженери на ЦЕРН разрешиха електрическия проблем и металният фрагмент, предизвикал късо съединение в един от гигантските магнити на ускорителя, бе отстранен успешно.
Машината, която представлява гигантска подземна пръстеновидна конструкция под френско-швейцарската граница в близост до Женева, сега трябва да достигне пълния си потенциал.
Комплексът включва 27-километров тунел, в който се сблъскват милиарди протони, които се сблъскват с високи скорости и създават най-различни елементарни частици.
В продължение на две години по ускорителя се извършваха работи за повишаването на неговата мощност. Една от целите се състоеше в това, да бъде увеличена почти двойно енергията на стълкновение на сноповете протони в сравнение с 2012 г. – от 8 на 13 тераелектронволта. Специалистите се надяват, че при такова равнище на енергията ще бъдат открити нови възможности за изследвания.
Сблъсъците на протони с двойно по-голяма мощ от досегашната обаче няма бъдат възобновени до май. Въпросните сблъсъци, протичащи със скорост близка до светлинната и довели до откриването на отдавна търсената частица "бозона на Хигс", създават условия, близки до тези след Големия взрив преди 13,8 милиарда години, за който се смята, че е дал начало на Вселената.
Изследователите се надяват да направят пробив в разгадаването на други загадки на Вселената през втората оперативна фаза на с уникалната машина.
Европейската организация за ядрени изследвания е най-голямата в света лаборатория по физика на елементарните частици.
Източник: БГНЕС, БТА